Jak vytvořit video i bez kamery

Jeden obrázek vydá za tisíc slov a jedno video za tisíc obrázků. Proto točí prozíraví autoři ke svým knihám videotrailery. Co jiného dokáže obsah celé vaší knihy čtenáři přiblížit ve dvou minutách? Nepotřebujete dokonce ani kameru. Pouze střihací program. A nápad.

Ke své knize jsem samozřejmě chtěl vytvořit videotrailer. A také další videa, třeba popis, co v knize najdete (místo ukázek, které v případě non-fiction knihy nejsou vhodné). Problém byl, že jsem knihu dostal jen tři dny před odjezdem do JV Asie a žádné video jsem už natočit nestihl. Musel jsem najít cestu, jak videa vytvořit bez techniky – kvalitní kamery a nasvícení. A našel jsem ji. Než mi bylo koronašílenstvím jara 2020 umožněno vrátit se domů, měl jsem videa hned čtyři!

Nejdříve jsem to zkusil jen s kamerkou a mikrofonem notebooku. Potřeboval jsem video, ve kterém knihu popíšu podrobněji. 

Ale ouha. Kamera notebooku za desítku není žádný zázrak. Ještě horší to ale bylo se zvukem – mikrofon bral kromě mě i všechny zvuky z okolí. Každou scénu jsem musel točit na několik pokusů – po řece Kwai jezdily lodě s turisty, recepcí občas někdo prošel, v kuchyňce za mnou se pouštěla voda nebo mlátilo s nádobím a do toho všudypřítomné zvuky exotických ptáků. 

Zkusil jsem tedy sehnat klopový mikrofon, ale jediný, který v Kanchanaburi měli, příšerně chrastil. Vrátil jsem ho, to i ten noťasový mikrofon byl lepší volba. Toto video najdete na konci článku. Je hrozné, ale stále to bylo lepší, než nemít až do jarního návratu vůbec nic.

Živé natáčení tedy nebyla vhodná cesta. Ale pak jsem znovuobjevil Storyblocks.

Před dvěma roky v článku Jak nejlevněji vytvořit videotrailer ke knize jsem představil jinou sekci Storyblocks Audioblocks, které jsou zdarma. A i když Videoblocks už zdarma nejsou, za svou cenu stojí – najdete tam doslova tuny použitelných videí. Stačí vymyslet, jak je poskládat k sobě.

Předplatné Storyblocks na měsíc stojí $19, ale jen pro pět stažení. Mně se zdála daleko výhodnější varianta Unlimited, protože za $39 můžete stahovat videa zcela celý měsíc neomezeně a já jsem chtěl vytvořit videí tolik, na kolik mi bude stačit invence.

Protože jsem byl odkázán jen na extrémně kolísavou thajskou wi-fi, nejdřív jsem jen vymýšlel scénáře a hledal k nim videa. Chtěl jsem být co nejlépe připraven a své budoucí přeplatné využít na maximum. Měsíc se sice zdá jako dlouhá doba, ale pokud nemůžete sedět a stahovat od rána do večera, rázem je z měsíce třeba jen 30 hodin. Seznam videí ke stažení podstatně urychlí stažení toho nejpotřebnějšího a pak už můžete jen tak bloumat a vybírat, co by se ještě v budoucnu mohlo hodit.

kniha

Co lze ze Storyblocks poskládat

Nebudu psát, že cokoli, protože ani já jsem tam nenašel úplně všechny scény, které bych si přál. Přesto je tam videí hodně velký výběr a lze z nich poskládat trailery, videoreklamy i delší (střihová) videa. 

Vyhledávání je zdarma: Sepište si svůj ideální scénář a pak hledejte scény, které ho budou nejlépe vystihovat. Zde jsou videa, která jsem vytvořil díky měsíčnímu předplatnému já:

video #1.

Primární důvod, proč jsem si Storyblocks předplatil, byl videotrailer k mé knize. Samozřejmě jsem měl scénář vytvořený a videa vybraná ještě předtím, než jsem objednal, abych se pak mohl soustředit jen na stahování.

Zvuk byl pro mě druhotný, chtěl jsem, aby video fungovalo i na Facebooku, kde se spouští bez něj, a také na prodejní stránce knihy, kde jsem ho chtěl spouštět automaticky a zároveň návštěvníka neotravovat tím, že na něj pokaždé začne stránka „mluvit“. Nakonec, když jsem si zkusil hotové video doprovodit komentářem (na zkoušku jen nahraným na mobil), raději jsem vzdal zvuk úplně – vylepšení to nebylo.

Toto video jsem raději udělal celé ještě než mi předplatné skončilo, protože jsem chtěl mít možnost případnou nevhodnou scénu vyměnit za jinou, kterou si stáhnu dodatečně. Nakonec to nebylo potřeba a zbylo mi dost času plánovat další videa:

video #2.

Úplně na začátku, ještě než jsem začal knihu psát, jsem si vysnil vtipné video k podtitulu knihy. To bylo na řadě hned jako druhé. Obsahuje jedno video ze Storyblocks, muziku i střelbu jsem stáhl zdarma, obrázek je z fotobanky v rámci Trialu. Jak jsem získal větu z úst hrdiny? Tu jedinou jsem si přivezl z domova – a její získání mi zabralo nejvíce času, i když samotná nahrávka byla hotová za pět minut. Schválně, jak byste na to šli vy?

video #3.

Protože už léta podnikám na dálku (v zimě pracuji z JV Asie, protože je pro mě nebezpečná), chci pomáhat i ostatním podnikatelům svůj byznys převést online. A protože jsem zrovna stavěl nové stránky, chtěl jsem pro ně videa, která by rychle a stručně popsala, co můžu pro jejich návštěvníky udělat.
Nenašel jsem možnost nastavit pro video smyčku (automatické opakování), a tak jsem si vytvořil alespoň fejkovou smyčku několikanásobným zopakováním sekvence.

video #4.

Knihou lze parádně nakopnout byznys: sbírat na ni kontakty, vzdělávat zákazníky, ukázat, proč je vaše řešení nejlepší a proč. Tolik místa v žádné reklamě nedostanete, zaplatíte za její výrobu jednou a pak pro vás pracuje už navždy. Pokud vás to zajímá, přečtěte si kapitolu Kniha v podnikání z mé knihy.

Nabízím podnikatelům pomoc s vytvořením strategie, jak knihu v jejich podnikání správně použít, a na to jsem též potřeboval video. I tady jsem to chtěl mít krátké, zvuk nebyl důležitý a smyčku jsem opět vyřešil zopakováním celé sekvence v jediném videu:

video #0

Nakonec slíbené nouzové video natočené pomocí notebooku. Ty nejlepší věci (mám teď na mysli Storyblocks) často objevíte právě ze zoufalosti či frustrace…

(Toho ptáka, co mi tam do toho houká hned v úvodu, jsem objevil až v hotovém videu a neměl jsem „morál“ to přetáčet znovu – když není bez chyby ani zbytek.)

(A tady je to samé video opravené v domácích podmínkách:)

(Na začátku tohoto videa je použita animace, kterou jsem koupil v tomto balíku 3000+ infografik.)

kniha

Mám naplánovaná i další videa. Díky plánování předem jsem měl totiž všechna opravdu potřebná stažená za týden, takže zbytek měsíce jsem měl na to, abych Storyblocks prohledával a stahoval si „do foroty“ všechny klipy, které mi přišly zajímavé. 

Protože jsem se však díky zavírání hranic v koronavirové panice vrátil z Asie až v červnu, o dva měsíce později, spadl jsem přímo do sezony vydávání knih (léto mají nakladatelé nejrušnější, protože většina autorů chce stihnout předvánoční trh) a neměl čas se videím věnovat. Snad to doženu přes zimu, když teď Thajci nevpouštějí do země turisty. Nasyslované klipy ze Storyblocks přece nenechám ležet ladem.

Máte už svůj videotrailer? Pokud ne, tak co vás brzdí? Napište mi do komentářů, třeba s tím společně pohneme!

Jak si vydat knihu, a jak ji pak dostanu k lidem?

Nebuďte na to sami! Připojte se do facebookové skupiny
Jak si vydat knihu, a jak ji i prodat

Hledáte vydavatele-partnera a pomocníka, a ne jenom montéra? Můžeme to zkusit spolu.

Přehled všech článků blogu

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *