Jak nejlevněji vytvořit videotrailer ke knize

V minulém článku o knižních videích jsme si vysvětlili, proč byste měli zkusit pro svou knihu vyrobit videotrailer a také jak to udělat, pokud nevlastníte videokameru a neumíte stříhat.

Dnes se na videotrailery podíváme podrobněji: kde hledat podklady a jak vyrobit vlastní videotrailer nejlevněji. A abyste věděli, že za celkem malé peníze lze vyrobit i docela pěkný videotrailer, podívejte se na tento: S pomocí kamaráda stál autorku méně než 1500 Kč – a to jen proto, že zakoupila kvalitní fotky z fotobanky, jinak by byl zadarmo. Ve chvíli, kdy dáváte třeba 50 000 Kč za vydání knihy, je to investice celkem zanedbatelná na to, kolik “muziky” pak můžete s videem udělat…

Autorka vybírala peníze na serveru Startovač.cz (ano, na knihu se dá vybrat nejen na Knižním startéru!) a video chtěla jednak na stránku sbírky (tzv. “projektu”), a jednak jej použít jako facebookovou videoreklamu na propagaci sbírky.

Poslední slide s výzvou k podpoře projektu ale nyní, když sbírka skončila, odstraní či vymění a video může při propagaci knihy používat i nadále. Molly Crow nás nechala nahlédnout do své kuchyně a popsala nám, jak přesně postupovala.

Bylo to její první video a neměla s ním žádné předchozí zkušenosti. Naštěstí měla kamaráda, který uměl video stříhat a měl legální licenci na Adobe Premiere Elements, levnou variantu slavného střihacího programu.

Existují i programy zdarma, pomocí nichž lze video stříhat, jen mají většinou svá omezení a záleží na tom, co od nich chcete. Strýček Google vám pomůže vyhledat ty nejlepší varianty.

kniha

Námět

Téma knihy je důležité a do značné míry určuje, jak bude trailer vizuálně přitažlivý. Její téma – oheň – přímo slibovalo, že výsledek může být dramatický a vizuálně velmi atraktivní.

Není-li téma vaší knihy tak přitažlivě vizuálně ztvárnitelné, vůbec nezoufejte – jakékoli video je lepší než žádné a při troše fantazie může být trailer velmi pěkný, jako třeba video na knihu 40 dní pěšky do Jeruzaléma.

Videotrailer může vypadat různě, od nastínění příběhu a otázek, které kniha řeší, jako u Molly Crow, přes screenvideo (snímání obrazovky) s komentářem třeba u knihy o počítačích, až po povídání o knize v podání autora, sedícího doma v křesle nebo jen tak na louce.

Neumíte-li točit, zkuste vymyslet scénář, ve kterém vám budou stačit statické obrázky a zvuk. Přesně tak postupovala i Molly Crow, když zjistila, že jí vytipovaná videa z AdobeStock by byla velice drahá. Nakonec je jediným pohyblivým záběrem v jejím traileru vlastnoručně natočený oheň, rozdělaný na chalupě. Všechno ostatní je složeno z fotek, textu a takových zvuků, které byly k dispozici ke stažení zdarma. A pokud najdete zdarma i obrázky a někdo vám video sestříhá, nemusí vás to stát ani korunu.

Nápad je to nejdůležitější a když jím zaujmete, není příliš důležitá kvalita ztvárnění. A tím se dostáváme k natáčecí technice.

kniha

Technika

Nemusíte vlastnit kameru, abyste natočili video. To dnes dokáží i zrcadlovky, malé foťáky a dokonce i mobily. Pokud k sobě chcete sestříhat záběry z více zařízení, dbejte na to, aby měly stejný poměr stran a rozlišení; videa se sice dají roztáhnout a oříznout, ale nejlepší kvality tím nedosáhnete.

Tedy – MOŽNÁ bude vidět: když diváka dostatečně zaujmete, na kvalitě zas tak nezáleží a spoustu vám toho odpustí, něčeho si dokonce ani nevšimne. Stačí se podívat, jak mizernou kvalitu mají některá velmi úspěšná videa na YouTube, aby se vám zvýšilo sebevědomí a řekli jste si, že to dokážete technicky líp.

Zásadou je – především to co nejdřív UDĚLEJTE s tím, co už máte. Naberete zkušenosti, zjistíte, co na čtenáře platí a co ne, a kdykoli časem nabydete lepšího vybavení, můžete video přetočit.

Je to léty osvědčená strategie: u první verze není důležitá kvalita, ale to, abyste ji především udělali a spustili. Když se nepovede vůbec, nemusíte ji nikomu ukazovat, ale při jejím tvoření se toho naučíte tolik, že druhá verze může být o stovky procent lepší. Nejdřív konejte, pak vylepšujte a opravujte. Jako při psaní knihy. Řídím se tím i já – „hlavně to spusť, opravíš to později“. První verze stejně nebude dokonalá, ani kdybyste se přetrhli.

Pokud je vaše kniha odborná a potřebujete nahrát dění na obrazovce, lze ji snímat třeba softwarem zdarma Active Presenter.

“Slajdy”, tedy text, můžete vytvořit buď přímo ve střihacím programu, pokud to umožňuje, v PowerPointu či OpenOffice Impress nebo třeba na serveru Canva.com.

kniha

Jak se píše scénář

Cílem bylo od začátku vyrobit trailer co nejlevněji. Molly Crow nevěděla, zda se povede, ani jak moc její knize pomůže, a její prostředky byly omezené.

Scénář může být jen deset neuměle načrtnutých obrázků a mezi ně vložených pár vět. Molly Crow ani nemusela obrázky kreslit – prostě nejdřív našla fotky, které by se jí do videa líbily, stáhla jejich náhledy, vložila je do Wordu a mezi ně napsala pár vět, které se ve videu objeví jako text.

Vygoogloval jsem pár amatérských scénářů, abyste viděli, jak jednoduché mohou být: scénář 1, scénář 2, scénář 3.

Dramaturgie klipu: Inspirovat se můžete třeba strukturou hollywoodských trailerů na filmy. V tomto byznysu se točí šílené peníze a tvůrci jich mnoho spotřebují na marketing a na to, aby zjistili, co na diváka funguje a čím ho do kina přitáhnout. Můžete tak úplně zadarmo použít fungující schéma, jehož vývoj stál miliony dolarů 😉

Zkuste najít i pár knižních trailerů, ať víte, jak na to jde konkurence. A opět platí – hlavně se do toho pusťte a udělejte první verzi, vylepšení vás pak mohou napadat postupně. Scénář je alfou a omegou úspěchu, takže ho neuspěchejte, přemýšlejte nad ním aspoň týden a poraďte se s přáteli.

kniha

Kde vzít obrázky

Na toto téma jsem už napsal celý článek a než vám z něj dělat “výcuc”, bude lepší, když si ho přečtete. Zdrojů zdarma je v něm víc než dost.

kniha

Kde vzít hudbu a zvuky

Většina serverů, kde najdete hudbu a zvuky zdarma, je v angličtině. Ale pokud vás to zastaví, tak jen hledáte výmluvu, abyste se do toho nemuseli pustit:

Počátkem roku jsem cestoval sám jen s báglem a berlou po severním Vietnamu. Skoro nikdo tam neumí anglicky, a já neumím vietnamsky. Přesto jsem měl i několikahodinové konverzace s místními – přes Google. Do českovietnamského překladače na mobilu napsali větu, já si ji přečetl, odepsal…

Nerozumíte-li, co na stránce píšou, přeložte si ji celou v překladači. Chcete-li najít zvuk, zadejte klíčové slovo v češtině do překladače, anglický výraz zkopírujte do vyhledavače hudby… A je to. Občas chce trochu fantazie mu porozumět, ale jako nouzový nástroj je dobrý.

A servery, kde hledat?

FreeSound

SoundBible

FreeMusicArchive

ccMixter

AudioBlocks

Jamendo

MusOpen

OpSound

AudioNautix

iBeat

ccTrax

Další spoustu zdrojů najdete na této stránce.

kniha

V čem stříhat video

Především, pokud nechcete do střihacího programu investovat ani korunu, můžete použít primitivní program Windows MovieMaker, který je zdarma. Tady je na něj český videonávod.

Pokud to s videem myslíte vážně a můžete si dovolit investovat dva a půl tisíce, pořiďte si program Adobe Premiere Elements.

A pokud nemáte čas se učit stříhat, můžete to nechat udělat někoho jiného. Server EasyTask.cz bohužel skončil, ale stále zbývá třeba Fiverr nebo Jobs.cz.

kniha

Postup

Když to shrneme, postup při tvorbě knižního traileru bude takovýto:

 1. Načrtněte si scénář
 2. Najděte vhodné obrázky
 3. Najděte vhodnou hudbu
 4. Sestříhejte vše dohromady
 5. Postarejte se, aby ho viděli ti správní lidé

Hlavní je začít – nejtěžší je vždy překonat vlastní rezistenci vůči něčemu, co jste nikdy nedělali, a udělat první krok. Když to děláte podruhé nebo potřetí, zjistíte, že to není nic těžkého a po půl roce už se divíte, co vás tak dlouho drželo zpátky, když je to tak snadné.

Co nejvíc brzdí, abyste se do toho pustili, právě vás? Vidíte před sebou nějakou “nepřekonatelnou” překážku? Napište mi do komentářů pod článkem, pomůžu vám ji překonat nebo alespoň poradím.

Kam pokračovat: Jak si vyrobit web pro knihu za 30 minut

.

Nebuďte na to sami! Připojte se do facebookové skupiny Jak si vydat knihu, a jak ji i prodat

Váznou prodeje vaší knihy? Možná se vám budou hodit rady Jak prodávat knihu

Hledáte nakladatelství s nejlepšími podmínkami? Co třeba KLIKA?

Zpět na titulní stránku blogu

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Komentáře
 1. Petr Švec napsal:

  Děkuji za tento článek. Book trailer už mám v úkolníčku tři měsíce a nechal jsem ho zbaběle ležet ladem. Teď už se ale nemám na co vymlouvat. Všechny informace jsem dostal na stříbrném podnosu, angličtinu ovládám, s počítačem si rozumím… Na co, sakra, vlastně čekám? Až zase slečna Prokrastinace zaťuká na dveře, budu dělat, že nejsem doma.

  • Jiří Nosek napsal:

   Když budete potřebovat poradit, kdykoli napište 🙂 Držím palce, ať to dopadne co nejlíp.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *