Jak a proč natočit o své knize video?

(aktualizováno 03/2024)

Napadlo vás někdy, že byste o své knize měli natočit video? Že nevíte jak na to a proč byste to vlastně měli dělat? Tak to určitě čtěte dál, možná změníte názor.

book_trailer
kniha

Proč?

Nejdříve zdánlivě nesouvisející informace: Google vlastní YouTube. Ve skutečnosti je to informace klíčová, která dává smysl všemu, o čem budu psát. Google totiž díky tomu zvýhodňuje ve vyhledávání ty stránky, které obsahují video. Jinými slovy, vložení videa na webové stránky vám může výrazně vylepšit SEO a vaše umístění ve vyhledávání.

Nestačí vám to? Tady jsou další důvody:

 • Lidé nemají čas a jsou pohodlní a video sledují v čím dál větší míře.
 • Video lze sledovat, když cvičíte, vaříte nebo odpočíváte.
 • Očima k člověku přichází cca 70 % informací o okolním světě. Rčení „viděl jsem to na vlastní oči“ dost vypovídá o tom, jaký vliv na nás má to, co vidíme.

Dejte si všechny tyto důvody dohromady a zjistíte, že to prostě musíte zkusit. A mezi námi, je to celkem zábava a ten pocit, když to dotáhnete do konce a díváte se na výsledek, ten stojí za to.

kniha

Jak?

Nechce se tomu věřit, ale nepotřebujete k tomu kameru, střihací program ani schopnosti. Ano, tipujete správně, necháte to udělat někoho jiného. A není to drahé, věřte mi. Ne v kontextu toho, jakou částku investujete do vydání své knihy. Určitě bych tedy netočil video ke knize, kterou vydávám v nákladu 50 kusů. Ale vydávám-li ji v tisícovém nákladu, už to za úvahu stojí. Konkrétně v případě knihy, ke které jsem vytvořil svůj první trailer, to bylo 1500 ks.

Toto video na naši poslední knihu „Nechte psa doma“ mě dohromady stálo cca 570 Kč a to jen proto, že jsem se nespokojil se základní verzí. Ta se dá pořídit za necelých 300 Kč. Chtěl jsem nejdříve představit knihu a protože jednou z jejích předností je i velké množství mých fotografií, za prezentaci knihy jsem se rozhodl zařadit slideshow. Možná trochu dlouhé, ale to nevadí, koho to přestane bavit, video prostě nedokouká.

Z čeho se tedy skládaly mé náklady?

 • Prezentace knihy, tedy první část videa, mě vyšla na 293 Kč (11 USD).
 • Slideshow, tedy druhá část videa, stála zhruba polovinu, tedy asi 140 Kč (5.5 USD).
 • Dvě jazzové skladby do pozadí videa pak vyšly každá na cca 68 Kč.

Přesný postup (video „Nechte psa doma“)

Abyste mohli jít přímo ke zdroji a ještě dnes začít svůj knižní trailer plánovat, tady jsou odkazy přímo na konkrétní uživatele a servery, na kterých jsem si jednotlivé části videa opatřil:

Prezentace knihy: Fiverr.com, uživatel Simodesigner21. Tomu jsem dodal texty, které se objevují v červených plochách, plus českou verzi písma, aby se správně zobrazovaly české znaky.

Slideshow: Fiverr.com, uživatel spcreations. Tomu jsem dodal fotografie přejmenované tak, aby šly za sebou ve správném pořadí.

Jazzové skladby: Beatpick.com

Všechny tři části jsem dal dohromady v programu Adobe Premiere Elements, který jsem pořídil už asi před rokem, protože video točím a stříhám častěji. Vy ale nemusíte dělat hned složitější klip, pro začátek postačí ten, který vám celý bez nutnosti střihu vytvoří někdo přes Fiverr.

Na serveru Fiverr buď můžete procházet jednotlivé uživatele, prohlížet si jejich práce a pak oslovit konkrétního (ale občas se stane, že neodpoví), nebo prostě jen zadat poptávku – na každou se vám sejde 5–20 nabídek, ze kterých můžete vybírat.

Neumíte-li anglicky, vemte si k ruce někoho, kdo vám pomůže.


Přesný postup (video „Tajemství kresby“)

Další velmi zajímavý a sugestivní trailer vytvořil vynikající kreslíř a jeden z našich autorů Martin Ševčík, ale ne na knihu – vytvořil jej pro svůj eBook o kreslení zdarma.

Byl tak laskav, že nás nechal nahlédnout do své dílny.

Martin Ševčík:

Pokud to myslíte se svou knihou vážně a máte snahu ji co nejlépe propagovat, je prezentace ve formě videa nezbytná. Lidé jsou opravdu čím dál línější a získat bezpracně nějaké informace je pro ně daleko snazší pomocí videa. Ovšem informace – to jest délka videa – zase nesmí být příliš dlouhá, protože pokud diváka něčím nezaujmete, rychle ztratí zájem.

Do svých knih dávám kus svého já a mám velký zájem na tom, aby se četly a používaly. Proto jsem k prezentačnímu videu ke knize hned od začátku přistupoval velice vážně.

Na webu Mightydeals, kde jsou zveřejňovány aktuální slevy na různé produkty, jsem právě tehdy našel v akci software na zpracování videa Filmora a zakoupil plnou verzi za poloviční cenu. Mimochodem, lze ho stáhnout i ve free verzi, tak jako další podobný program Camtasia, který je podobně intuitivní.

Tvorbu profesionálního úvodního loga (tzv. “intro”) podle mých představ a podkladů mi do jednoho dne udělali na Fiverr  za 5 dolarů.

Hudbu jsem zakoupil také tam. Všechno jsem potom v programu spojil, doplnil texty a zbývajícími obrázky a vyrenderoval konečné video v požadované kvalitě a velikosti. Vložení videa na stránky je pak už jen třešničkou na dortu.

Pokud máte scénář k videu a ostatní texty nachystané, je to otázka 1 hodiny práce na pc – a máte hotovo.

Ukázky vlastních videí najdete na adrese http://tajemstvikresby.cz/  nebo na http://tajemstvikresby.cz/knihy/portret-a-hlava/.

kniha

Jak mohou ještě vypadat knižní trailery?

Nejdříve české (ne, vážně zdaleka nejsem první, kdo to dělá):

Velmi originální a nápadité video člena naší skupiny Jak si vydat knihu, a pak ji i prodat Dana Bidermana pro hravou knihu básniček Běhá zvíře po papíře. Jaký byl jeho postup?

Daniel Biderman:

Jedná se o videa, která zachycují psaní básničky textovým editorem. Částečně je v nich simulována i přímo tvorba básničky s mazáním nepovedených či příliš odvážných pasáží nebo proces výběru vhodných slov.

(Kromě těchto videí máme na fb stránce https://www.facebook.com/behazvirepopapire ještě dvě časosběrná videa z tvorby ilustrací v programu Rebelle, která připravil ilustrátor knihy Martin Hanschild.)

Obě videa jsem pořídil zcela zadarmo, stálo mě to „jen několik hodin času.

Záznam psaní textu jsem pořídil pomocí funkce Screen Capture/Záznam obrazovky v programu Qucik Time Player (defaultní přehrávač videa v počítačích Mac.)
Tato funkce se podobá funkci Print Screen, jen se nejedná o statický snímek, ale o video – během nahrávání zachycuje, co se děje na obrazovce. Lze samozřejmě snímat i pouze vybraný výsek obrazovky. Nepotřeboval jsem tedy vůbec žádnou kameru.

Vzniklé video jsem sestříhal v programu iMovie, který je ke stažení zdarma na Apple Store. Jedná se o jednoduchý video editor, který určitě bude mít mnoho ekvivalentů i pro uživatele PC.

Při střihu jsem odstranil všechny pauzy a překlepy a poté video zrychlil čtyřnásobně. (Psal jsem předtím raději pomalu, abych nemusel stříhat moc překlepů). Na závěr jsem k videu už jen přidal zvuk psacího stroje a hudbu, obojí zdrama ze zvukové banky programu iMovie.


Ani autory průvodce po Brně nestál trajler majlant: … spoluatorka dělá grafiku a věci okolo. Takže má na to i vybavení. V případě zájmu se dá něco obdobného domluvit…

Dle mého názoru velice povedený a vtipný trailer, se kterým se nemůže ten můj ani porovnávat – na knihu „“40 dní pěšky do Jeruzaléma„.

Další možností je udělat jako video čtení ukázky z knihy (dobrý nápad, hádejte, do čeho se pustím příště?) – ze „zvráceného a nechutného“ sci-fi „Panský klub

Tady je videotrailer ke knize „Skrytá krása Čech“.

Videotrajler na Metalstory (KLIKA 2022):

Videotrailer knihy La Luna (KLIKA 2021):

Videotrailer pro fantasy sborník Město králů:

Videotrailer pro knihu Zpověď bodyguarda (KLIKA 2021):

Tady je vidět, že nepotřebujete peníze. Jenom dobrý nápad!

Zefkovo probuzení: V Londýně r. 2452 – crowdfundigové video pro Startovač

Zefkovo probuzení: videotrailer

(Všimněte si, jak vás okamžitě vtáhne do příběhu!)

Zřejmě nejlevnější, ale přesto nejzapamatovatelnější video. NÁPAD!!!

Propletený život: Merlin Sheldrake pojídá vlastní knihu!

Já jsem svůj vlastní trailer pojal celkem minimalisticky…

… a tak jsem k němu natočil i obsah:

A jak to dělají „venku“?

Tam už se toho dávno chytli „velcí kluci“ a je velmi těžké najít začátečnické trailery jako je ten můj. Nakladatelství prostě zaměstná filmové studio, nechá napsat scénář a ti to pro ně natočí jako krátký film.

Ani tohle není běžným autorem nenatočitelné, ale vyžaduje to už dost filmařského kumštu: „Glass sword

A takhle se to dělá profesionálně – ale to je v podstatě plnohodnotný „film o knize“ a vy rozhodně takové ambice nemějte, to je jen pro zajímavost: „Serafina and the Black Cloak

Nečekejte, až se toho i u nás ujmou filmová studia a profíci. Pak už nebudete mít šanci se se svým trailerem prosadit. Teď ji máte! Právě teď je českých knižních trailerů tak málo, že právě ten váš může vyniknout a zaujmout lidi, ke kterým by se jinak zpráva o existenci vaší knihy nedostala! Chcete se poradit? Napište mi a připojte na sebe telefon.

Kam pokračovat: Recenze – nejméně náročná forma propagace knih.

.

Nebuďte na to sami! Připojte se do facebookové skupiny Jak si vydat knihu, a jak ji i prodat

Váznou prodeje vaší knihy? Možná se vám budou hodit rady Jak prodávat knihu

Hledáte nakladatelství s nejlepšími podmínkami? Co třeba KLIKA?

Zpět na titulní stránku blogu

Komentáře
 1. Dodka napsal:

  Ja som na začiatku, napísala som jednu e-knihu zdarma a teraz som sa rozhodla dať ju do minutového videa a následne čítam tento článok. Pekné ! https://youtu.be/5nfiXM12clE

  Určite, ked dopíšem moju prvú platenú e-knihu, tiež ju dám do kratučného videa. A ked sa mi bude dariť, tak raz napíšem aj tlačenú knihu….=)
  Vdaka !

  • Jiří Nosek napsal:

   Výborný nápad, „projet“ celý eBook zdarma na videu tak, že lidi rovnou vidí dovnitř… Budu neoriginální, ale vím, co budou další videa, která natočím… Díky!
   Ale s tím placeným pozor – nezapomeňte, že video se dá „pausnout“, tak abyste neprozradila celý obsah!

 2. Adhara napsal:

  Priznám sa, že videá na internete veľmi neobľubujem. Na vaše odporučenie som to ale skúsila. Uvidíme, aký to bude mať dopad na návštevnosť.

  • Jiří Nosek napsal:

   Dejte vědět… I když záleží i na klíčových slovech a jejich vyhledávanosti. Já se snažím natočit několik videí každý rok a tam efekt vidět je.

 3. Překvapení napsal:

  Tak jsem otevřela článek a moc mile mě překvapilo, že jsem tu našla link i na náš trailer, který jsme měli k Městu králů. 😀 Jen teda nějak nefunguje náhled, nebo aspoň mně se nezobrazil. I tak mě to ale potěšilo.

  Každopádně nedokážu to přesně vyčíslit, ale mám pocit, že samotné video moc čtenářů nepřineslo. Respektive asi jsem ho neuměla dostatečně dobře propagovat, aby tam ta návratnost byla.

  • Jiří Nosek napsal:

   Ono se to bez reklamy vůbec špatně měří. Co mě napadá je leda změřit konverze prodejní stránky před videem a po něm. Protože sice se dá změřit sledování videa ve Wistia, ale už ne kdo následně konvertoval a koupil…

   • Odpověď napsal:

    My jsme to měli jako podporu kampaně na Startovači, kde tu konverzi nezměřím. Ale když jsem si procházela lidi, kteří nám přispěli, tak jsem nějakých 95 % znala z FB stránky, nebo z e-mailové databáze. Takže čistou matematikou mi efektivita videa přišla mizivá. Na druhou stranu mám pocit, že to prostě dělalo dobrý dojem na tom Startovači, takže to asi podpořilo celkový efekt všech složek kampaně.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *