Může se stát, že jste v situaci, kdy máte peníze sotva tak na tisk a víc se vám nedaří sehnat (pokud nemáte ani na tisk, ještě si můžete sehnat sponzory nebo zkusit crowdfunding). To neznamená, že se svého snu musíte vzdát. Jenom vás bude čekat cesta náročnější, než je využití zakázkového nakladatelství. Tak trochu guerillová…
Předem je potřeba říct, že pokud chcete, aby byl výsledek dobrý, budete se muset pár věcí naučit. Budete totiž pracovat s amatéry, kamarády a studenty a vy musíte být ten, který je vede a dává jim instrukce, jak to má vypadat. Nespoléhejte na to, že něco udělají dobře. Zjistěte si, jak je to „dobře“ a to jim polopaticky sdělte předem a celou dobu je co nejčastěji kontrolujte. To je daň za výrobu knihy téměř bez užití peněz. Pár korun potřebovat stejně budete, ale tolik dokáže ušetřit či vydělat každý, komu na něčem opravdu záleží a nedělá mu jen dobře o tom mluvit.
První, co chcete vytvořit, je přesný obraz knihy nejen ve vaší mysli, ale i ve formě jednoznačných a přesných pokynů tak, aby si knihu podle nich dokázal představit kdokoli.
Začněte tím, že si na internetu vyhledáte, jaké má být správné pořadí listů v knize. Napište si to, pro pozdější použití. Když to budete vědět vy, snadno „grafika“ opravíte, když něco vynechá.
Pokud pak knihu budete prodávat, opatřete si ISBN. Předem.
Dále musíte vědět, jak chcete, aby text vypadal. V tom si uděláte jasno jednoduše – jděte do knihovny, vyberte 15 knih ze stejného žánru a s podobnou strukturou kapitol jako vaše, a vyberte z nich tu, která se vám nejvíc líbí. Název si zapište. Nevymýšlejte si svoje „extrabuřty“, prostě to „obšlehněte“. Při tvoření „obrazu“ knihy ve své hlavě si nevymýšlejte speciální písma a nemíchejte vzhled více knih dohromady. Minimalizujete tím možnost, že pěknou knihu z neznalosti pokazíte. Pak si jeden výtisk půjčte.
Máte-li jasno, hledejte grafika. Začněte tím, že napíšete všem kamarádům, vylíčíte jim svůj záměr vydat knihu a poptáte se, zda někdo neznají někoho, kdo by byl schopen knihu podle předlohy graficky zpracovat. Neuspějete-li, napište inzerát, že hledáte studenta grafické školy na jednoduchou práci s textem. Dejte ho na nástěnky u vstupu do výtvarných a grafických škol, na internetové inzertní servery či jako brigádu na prace.cz. Tímto postupem jsem vždy našel několik lidí na výběr, a z jednoho je dokonce dnes můj „dvorní“ vodácký ilustrátor. Jako výdělek nabídněte 1000 Kč a počítejte s tím, že koho najdete, bude amatér, který nezná cenu své práce, případně jeho práce valnou cenu nemá. Od supervize jste tu vy a proto jste našli knihu k „obšlehnutí“.
Když se s někým domluvíte, předejte mu nejdřív název knihy, ať si jí půjčí, a sejděte se osobně. Vytiskněte si 10 stran rukopisu, a nad nimi a půjčenou knihou zároveň důkladně proberte, co přesně chcete a zda to zvládne a jak. Na závěr ho požádejte – to nevynechejte!! – ať vlastními slovy shrne, co má udělat. A dohodněte si časté a pravidelné zasílání náhledů mailem.
Při kontrole náhledů od „grafika“ mějte při ruce knihu i poznámky, které jste si vypsali v knihovně. Nepřimýšlejte si, nebuďte kreativní, držte se předlohy a měňte jen to, co musíte.
A co vy? Už jste někdy někoho vedli a dohlíželi na něj? Máte na to povahu? Dokážete prosadit svůj názor, ale také jej na základě rozumných argumentů změnit? Napište mi do komentáře pod článkem!
Pokračování ZDE.
Kam pokračovat: Guerillové vydání knihy – masakr pořizovacích nákladů 2
.
.
Jste v oboru nováčkem? Stáhněte si e-book zdarma Už nechci psát do šuplíku
Chcete si zkusit tiskové podklady vyrobit sami? Připravil jsem pro vás e-book zdarma s návodem.
Zajímá vás, jak vypadají moje živé kurzy „Jak si vydat knihu“?