Každá kniha má dvě hlavní části – obálku a knižní blok, ale u pevné vazby tvoří obálku hned několik částí. Zde je jejich „anatomie“:
Vnitřek knihy se nazývá „knižní blok“. Většinou je vytištěný na obyčejném bílém papíru, ten ale může být i křídový (lesklý i matný), nebo nažloutlý, tzv. „volumen“.
To, co je kolem bloku a tvoří vnější obal, se nazývá u měkké vazby „obálka“ a je to jen jeden tvrdší papír, který se tiskne zvlášť. Když se vás bude vydavatel ptát, kolik chcete barevných stran, obálku tím nemyslí. Ta je barevná téměř vždy.
A stejně tak může být potištěna i vnitřní strana obálky: sponzorskými logy, recenzemi nebo třeba jen dekorativním obrázkem. Volba je na vás, ale musíte to v žádosti o kalkulaci uvést.
V případě pevné vazby tvoří vnější desky části dvě: tvrdá (nepotištěná) lepenková deska, na kterou se nalepí potištěný křídový papír. Deska se jím „potáhne“, proto se mu říká „potah“. Jeho potisk je většinou barevný, bývá černobílý pouze v případě, že kniha má ještě navíc barevný „přebal“. Přebal je ten barevný sundavací papír, který se rád ztrácí.
Samotná vazba je složitější, ale nás budou zajímat jen části, kterými můžeme ovlivnit vzhled své knihy.
Lepší obdobou potisku vnitřku obálky měkké vazby jsou u V8 takzvané „předsádky“, a lepší jsou proto, že je to celá dvoustrana vpředu a další celá dvoustrana vzadu. Je na nich tedy více prostoru a třeba já jej využil bezezbytku.
Předsádky se tisknou zvlášť, takže barevné předsádky lze vlepit i do černobílé knihy. Kromě log a recenzí na nich mohou být třeba mapy (fantasy, cestopis), fotky (životopisné knihy) či doprovodné obrázky, záleží jen na vaší fantazii.
U pevné vazby můžeme vzhled ovlivnit ještě záložkou, tzv. „stužkou“, které mohou být i dvě jako v mém případě, a pak výběrem tzv. „kapitálku“.
O obojím, jakož i dalších doplňcích a finesách, kterými ze své knihy uděláte šperk, píši zde.
Chcete získat kompletní přehled za dva týdny bez nekonečného slepování střípků informací? Přidejte se k těm, kdo už objevili průvodce Vydej si vlastní KNIHU (aktualizované vydání 2024).
Nebuďte na to sami! Připojte se do facebookové skupiny
Jak si vydat knihu, a jak ji i prodat
Hledáte nakladatelství s nejlepšími podmínkami? Co třeba KLIKA?