Už se vám stalo, že jste od někoho potřebovali pomoc či hodnocení, a on vám řekl, že nemá na čtení celé knihy čas? Právě k tomu slouží synopse.
Jednoduše řečeno: Kdyby byla vaše kniha povinnou četbou a mne z ní měli zítra ve škole
vyzkoušet, po přečtení synopse bych to měl být schopen uhrát na dvojku, nejhůře na trojku, i když jsem vaši knihu ani neviděl.
Ten, kdo vám má pomoci s anotací či obálkou, potřebuje znát obsah knihy, celý děj, mají-li být jeho rady opravdu trefné a přínosné. Jenže těžko pokaždé na radu čekat několik týdnů, než dotyčný knihu přečte – pokud to vůbec může a chce udělat. Vytížený grafik nebo nakladatel na to určitě nebude mít čas a nebude se do toho asi chtít ani členům skupiny, které požádáte o radu.
Potřebujete tedy sepsat shrnutí knihy na max. půlku A4, kterým svého rádce dostanete v pěti minutách tak blízko stavu, jako kdyby knihu četl, jak jen to je možné.
Synopsi neděláte pro ostatní, ale pro sebe. Je to stejné, jako když se snažíte umést zákazníkovi cestu až k pokladně – je ve vašem vlastním zájmu, aby tam došel. Stejně tak chcete mít i kvalifikované rádce, aniž byste je nutili ztratit s vámi neúměrné množství času – když pro ně bude pomoc bezbolestná, snáze si je získáte a udržíte.
Synopse bude též jediným podkladem pro umělou inteligenci, po které byste mohli chtít nápady na název, obálku, cílovku, nebo třeba celou prodejní anotaci. To všechno je už dnes možné…