Protože jsem původní profesí fotograf, nedávno jsem znovu vytvořil své fotostránky na adrese Photomorgana.cz a momentálně dribluji spouští foťáku ve fotogenickém Vietnamu, protože zkrátka mám obrázkové období, budou „obrázkové“ i mé dva další články. V prvním vás naučím získat zdarma veškeré fotky, které budete jako autor potřebovat. Ve druhém se pak podíváme na parametry, které musí mít obrázky určené pro knihu.
Ale nejdřív vás pozvu ke stažení nového eBooku zdarma, kam jsem dal to hlavní, co jsem se za 25 let fotografie naučil, a který z vás rychle a jednoduše udělá opravdového fotografa!
A tady je první „obrázkový“ článek:
Dřív nebo později přijde čas, kdy budete jako autor potřebovat nějaké obrázky. Ať už to bude váš portrét, 3D obrázek knihy nebo pozadí pro vaši Facebookovou reklamu. V tomto článku si řekneme, jak a kde je nejlépe a pokud možno zdarma sehnat.
To, co budete asi dřív nebo později potřebovat určitě, je váš portrét. Pokud možno odolejte pokušení použít fotku, kterou Máňa udělala před pěti lety v Chorvatsku a na které vám není vidět ta vráska, na kterou jste alergičtí. Nesahejte do svého archivu, pokud tam nemáte poměrně aktuální fotky od profesionálního fotografa nebo opravdu skvělou fotku, která je od nich k nerozeznání.
Zkrátka – obětujte jednu hodinu a pořiďte si fotky nové.
Portrét se dá pořídit snadno a zadarmo, protože foťák má dnes skoro každý – ale myslím FOŤÁK, alespoň automat, ne to malinké očko na mobilu s titěrným čipem, nulovou „kresbou“ a mizerným barevným podáním.
Zde jsou rady, jak pořídit pěknou fotku během půlhodinové vycházky s kamarádem či partnerem. Můj portrét (nahoře) vznikl právě tak!:
Pokud je těch pravidel na vás moc, vyfoťte si je a vemte s sebou, ať do nich můžete kdykoli nahlédnout a na nic nezapomenete. Nebo si udělejte na papír heslovitý seznam, který vám je připomene.
Jaké další obrázky ještě můžete potřebovat?
K výrobě 3D modelu potřebujete většinou elektronickou verzi obálky své knihy, nebo alespoň titulní stranu a někdy i hřbet. Existují online nástroje zdarma, ve kterých si ji můžete vytvořit, ale jsou v angličtině.
Pokud nerozumíte anglicky, je řešení jednoduché: Zadejte stránku do Google Překladače a nechte si ji přeložit. Překlad je místy děsný, ale pro to, abyste pochopili, jak se program ovládá, stačí.
Pokud tím nechcete sami ztrácet čas, můžu vám ho za 300 Kč udělat já, nebo si najděte někoho, kdo vám ji udělá za 5 USD na serveru Fiverr.
Nedávno jsem našel i české řešení. Obrázky ve verzi zdarma jsou tu překryty vodoznakem: YourCover
Pokud běžně pracujete s Photoshopem, vyhledejte na Google Obrázky slova „book mock-up“. Své mock-upy jsem stáhl mj. ze serveru GraphicBurger.com.
Placených fotobank je na internetu celá řada, pokud ale potřebujete jen dva obrázky za půl roku, nevyplatí se vám kvůli tomu hradit pravidelný měsíční poplatek. V takové chvíli přijdou na řadu fotobanky s obrázky k volnému užití, většinou i komerčnímu. Uvádím ty, v nichž najdete nejhezčí fotografie. Než fotku použijete, buďte si ale jisti, že právě její licence volné užití umožňuje. Pokuty za porušení autorského práva mohou být pěkně „mastné“:
Server Fotobanky.cz uvádí několik důvodů, proč není dobré stahovat obrázky z fotobank zdarma. Do jaké míry jsou její argumenty relevantní a zda jste ochotni riziko podstoupit, posuďte sami.
Já jsem používal (placenou) fotobanku Adobe Stock a když mi ji téměř trojnásobně zdražili, přešel jsem k fotobance Dreamstime, kterou už vlastní také Adobe, takže tam najdete mnoho stejných snímků, ale dají se kupovat jednotlivě, bez předplatného. Čerpám odtud většinu obrázků, které používám na knižní obálky.
Hledáte-li obrázek od českého autora, zkuste (placený) server Fotobanka.cz.
Ale mnohem obsáhlejší a lepší seznam zdrojů obrázků zdarma najdete v tomto článku Václava Krajňáka.
Co dělat, pokud obrázek máte a potřebujete ho jen upravit – zmenšit, oříznout či upravit barvy?
Pokud se jedná o jeden či jen pár obrázků, můžete využít online fotoeditor. Ten funguje tak, že do něj fotku přes internet nahrajete, upravíte a výsledek pak stáhnete. Opět můžete použít Překladač.
Můžete využít například tyto fotoeditory:
Pokud jste někdy pracovali s Photoshopem, ale nyní ho nemáte k dispozici, můžete si buď stáhnout jeho 30denní trialovou verzi, nebo využít některý z editorů, které využívají stejné či velmi podobné pracovní prostředí:
(Umíte-li s Photoshopem, Pixlr je pro vás to pravé. Pokud ne, TADY najdete návod.)
Chcete spíše vytvořit koláž nebo obrázek s textem? Pak vám zřejmě nejlépe pomůže server Canva, který má designy připravené přímo v rozměrech hlaviček a příspěvků na sociální sítě a mnoha dalších – výběr je na něm skutečně pestrý:
Pokud sice máte obrázek, ale chybí vám potřebné znalosti pro vytvoření poutavé obálky, můžete si celou tuto oblast nastudovat zde (nerozumíte-li anglicky, počkejte si na některý příští článek na blogu, kde obálky rozeberu):
Nezapomeňte ale, že takový postup je vhodný jen u malého nákladu, kdy je pro vás zřejmě nepřijatelné zaplatit si profesionálního grafika kvůli 50 kusům knížky pro rodinu a přátele. Pokud ale vydáváte cca 300 a více kusů, měli byste o tom vážně uvažovat, protože špatně vyrobenou obálkou můžete zcela znehodnotit své peníze investované do fyzické výroby knih. Obálka je totiž vedle anotace a zadní strany obálky tou nejdůležitější částí knihy, která rozhoduje o tom, zda se bude prodávat nebo ne.
Pokud jste přesto rozhodnuti si obálku vytvořit sami, řekneme si v některém příštím blogu, jak na to.
Řešili jste někdy licence či autorská práva, nebo jste prostě pro své účely použili cokoli, co jste našli na internetu? Napadá vás nějaký druh obrázku, na jehož získání jsem vám nedal návod? Napište mi.
Kam pokračovat: Jak a proč natočit o své knize video?
Nebuďte na to sami! Připojte se do facebookové skupiny Jak si vydat knihu, a jak ji i prodat
Váznou prodeje vaší knihy? Možná se vám budou hodit rady Jak prodávat knihu
Hledáte nakladatelství s nejlepšími podmínkami? Co třeba KLIKA?