Aby se vaše kniha dostala až na pulty obchodů, potřebujete takzvaného knižního distributora. Jsou dva způsoby, jak se k jeho službám můžete dostat.
Může to být poněkud frustrující cesta, protože to znamená, že musíte nejdřív nakladatelství se svým rukopisem obeslat a pak čekat, zda v některém z nich rukopis alespoň přečtou. Mají své ediční plány a když jim do žádného nezapadnete, nemáte u nich moc šancí.
Klasická nakladatelství jsou navíc v první linii. Zkouší to u nich většina začínajících autorů, takže jim rukopisů chodí velké množství a velmi často i přes jejich deklarovanou snahu nestíhají odpovědět všem.
Pokud se rozhodnete jít touto cestou, přečtěte si rozhovory se zástupci nakladatelství, které s nimi vedla v r. 2017 spisovatelka Veronika Matysová a ve kterých dávají poměrně podrobný návod, jak má nabídka vypadat.
Zakázkové je takové nakladatelství, kde vám udělají knihu na klíč, vy zaplatíte náklady a potom dostáváte zisk z prodaných kusů. Je ale potřeba vybrat to správné. Na českém trhu je touto dobou asi dvacet zakázkových nakladatelství, ale distribuci nabízí jen 7 z nich. Ostatní mají v nabídce třeba prodej ve vlastním e-shopu nebo prodej přes SMS, což je sice zajímavý nápad, ale prodej v síti knihkupectví po celé republice to určitě nenahradí.
Pro úplnost zmíním i třetí způsob, kterým se někdy vydávají knihy: Pokud si svou knihu chcete vydat úplně sami, bez pomoci nakladatelství, ztratíte tím pravděpodobně šanci dostat knihu na pulty obchodů. Distributoři uzavírají smlouvy raději přímo s nakladatelstvími, protože obchodují v takových objemech, že kdyby měli posílat měsíční vyúčtování každému autorovi zvlášť, museli by si na administrativu pořídit celou armádu účetních. Přesto to zcela vyloučené není, dosáhnout smlouvy přímo s nimi, pokud se ale pak knihy nebudou prodávat, vrátí vám je.
Pokud tedy chcete svou knihu dostat až na knižní pulty a neuspějete u tradičních nakladatelství, hledejte zakázkové nakladatelství (vydavatelství), které zároveň zajišťuje distribuci prostřednictvím firem Euromedia, Kosmas nebo Pemic.
Nezapomeňte se jich také zeptat, jaká část ze zisku náleží autorovi – vám. Některá nakladatelství knihu totiž knihu sice vydají, ale ze zisku vám udrobí nepatrnou část a vám se pak nezaplatí ani náklady, které jste vynaložili na výrobu knihy.
Ať už se vám chce mapovat celý vydavatelský trh nebo ne, nabídnu vám rychlé řešení.
Já a moje matka, spisovatelka Věra Nosková, provozujeme rodinné Nakladatelství Klika – takovou „porodnici pro knihy:
Přijďte nás navštívit na stránky www.nakladatelstviklika.cz a napište nám, jakou knihu byste si chtěli vydat. Kalkulaci vám uděláme zdarma. Nebo se prostě přijďte poradit, aby vaše knížka vznikla bez zbytečných porodních bolestí.
Jiří Nosek průvodce autorů českým knižním bludištěm o blogu a mé cestě k autorskému vzdělávání | ![]() |
Chcete podpořit autora tohoto blogu a získat
kompletní návod na vydání a propagaci knihy?
Nebuďte na to sami! Připojte se do facebookové skupiny Jak si vydat knihu, a jak ji i prodat
Hledáte nakladatelství se slušnými podmínkami? Co třeba KLIKA?
Tak, dostal som sa k článku aj ja a napísal ho 🙂
5 vecí o vydaní knižky bez vydavateľstva
http://www.polgari.sk/5-veci-o-vydani-knizky-bez-vydavatelstva/