Většina lidí, kteří chtějí na vydání své knihy (nebo na cokoli jiného) vybrat ve sbírce, se musí utkat s potřebou natočení videa, ve kterém představí svůj „projekt“ a požádají potenciální dárce o příspěvek.
Jak ale takové video koncipovat? Jaký by mělo mít scénář a co přispěvatelům říci, aby vytáhli kreditky a poslali vám peníze?
Nejeden autor se již inspiroval mými články nebo knihou a rozhodl se – mnohdy doslova na poslední chvíli – svou knihu financovat jinak, než z vlastní kapsy. Je to totiž zároveň skvělý způsob, jak si ověřit, že dokážu pro své dílo nadchnout druhé, což je jeden ze základních kamenů úspěšné propagace.
Jednou z nejvyšších latěk, které musí při sbírce autor zdolat, bývá video. Nejenže neví, jak ho pojmout, ale často je to zcela první video v jeho životě, které má natočit.
Jakou k němu potřebujete techniku a jak napsat scénář tak, aby zájemce konvertoval v přispěvatele?
V první řadě se nestresujte: Nepotřebujete drahou kameru ani složitý střihací program. To hlavní je, aby vám bylo rozumět, a to hravě zvládne i levný smartphone za 2 000 Kč, případně váš malý foťáček. (Popravdě, můj Panasonic TZ-20 i Nikon AW220 – oba z druhé ruky, tudíž rovněž levné – umí natočit zvuk lépe, než moje velká zrcadlovka Nikon D300s.)
Na obrazu moc nezáleží. Pokud ho nebudete točit na Nokii 6230i nebo jiný prastarý tlačítkový telefon, nejspíš dopadne dostatečně dobře.
Nepotřebujete ani klopový mikrofon. Pokud by vám do zvuku vnikly ruchy z okolí, snadno ho vyčistíte pomocí Adobe Podcastu, který je zdarma.
Nemáte-li pro natáčení vhodné prostředí doma, zkuste to venku, nejlépe někde ve stínu nebo při zatažené obloze, aby bylo osvětlení rovnoměrné. Díky AI můžete rovněž pozadí vyměnit, třeba v Runwayi.
Nemusíte být žádnými scénáristy, abyste sepsali scénář pro své sbírkové video. Postačí řídit se pravidly či chcete-li, principy dobrého „prodejního“ videa. Protože to je to, co budete dělat – potřebujete svou myšlenku „prodat“ za jejich přispění na váš ‚projekt‘.
Asi tím nejdůležitějším principem je podle mě mluvit o nich a přínosu projektu pro ně, nikoli o sobě. Vy zatím nikoho nezajímáte. Nejdřív je musíte zaujmout, pak teprve budou (možná) zvědaví na něco o vás. A když už budete (až v druhé nebo poslední části) říkat něco o sobě, řekněte to příběhem.
Zde jsou obecné principy dobrého sbírkového videa v bodech:
Abeceda
Většina mých článků vzniká jako reakce na konkrétní situaci, se kterou jsem se setkal během vydávání dnes už více než tří set titulů. Je tomu tak i u tohoto.
Vydávala u mě knihu paní z Ukrajiny, žijící v ČR už mnoho let. A rozhodla se uspořádat sbírku, aby nemusela nést veškeré náklady sama. Nejdříve našla potenciálního sponzora, ale byla to veřejná instituce a peníze jí mohla jen půjčit.
Její první video se mi nezdálo dobré, proto jsem jí doporučil ho přetočit. A došlo mi, že podobný problém bude mít asi vícero autorů – nebudou vědět, jak na to.
Mým prvním krokem byla AI, konkrétně GPT-4 turbo na platformě Open AI Playground, na které ji lze předplatit a nebýt tak nucen platit za nejnovější model GPT měsíční poplatek.
Nejdříve jsem jí dal kontext – určil jí roli toho, z jehož perspektivy má při psaní návrhu vycházet, aby byl výstup kvalitní. Pak jsem jí řekl, co po ní chci – scénář videa, které přiměje své diváky na projekt přispět. A na konec připojil žádost o odpověď v češtině. (Prompt jsem zadal do políčka SYSTEM a popis projektu do pole User):
You are a psychology marketing expert and video script writer. Provide a script for crowdfunding video that makes viewers pay and support the project. Answer in the Czech language.
Project: Colour illustrated book of Czech alphabet.
Ještě je nutno poznamenat, že ačkoli mi GPT4-turbo navrhla scénář plný různých scén, lze ho i značně zjednodušit a dokonce natočit pouze jako jednu jedinou scénu, kde budete pouze mluvit.
GPT scénář:
Video začíná scénami, jak Jan listuje starými obrázkovými knihami.
„Hodně z nás má vzpomínky na své dětství, na příběhy a obrázky, které nám táhly oči doširoka otevřené a uvedly nás do světa fantazie. Vzpomínám si na to, jak jsem jako malý často seděl a prohlížel si obrázkové knihy, které mi otevřely svět literatury, umění a učení.“
(Záběr Jana připravujícího barvy k malování.)
„V současnosti pracuji na knize, která má potenciál přivést tento zážitek pro novou generaci českých dětí. Plnobarevně ilustrovaná kniha české abecedy.“
(Záběr Jana, jak maluje a kreslí ilustrace.)
„Náš cíl je vytvořit něco, co bude nejen poučné, ale také krásné a inspirující. Chceme, aby tato kniha byla něčím, co děti budou milovat a co je zároveň naučí novým věcem.“
„Kniha nebude jen nějakým běžným učebním materiálem, ale bude to umělecké dílo, plné barev, osobitých ilustrace a příběhů, které podnítí zvědavost dětí, podněcují jejich fantazii a láska k učení.“
(Záběr na ilustrace a skicování abeced.)
„Projekt je však náročný na čas a finance. Potřebuji kvalitní materiály, abych mohl vytvořit ilustrace, které jsou nejen krásné, ale také trvanlivé a především inspirující.“
(Záběr Jana, jak se dívá do kamery.)
„A právě zde potřebuji vaši pomoc. Vytvořil jsem tento crowdfundingový projekt, abychom společně mohli přinést tuto knihu do života.“
(Záběr na ruku, která průvodci ideje přes papír.)
„Ať už půjde o příspěvek 100 Kč, nebo 10 000 Kč, každá částka nám pomůže se přiblížit k našemu cíli. Každý, kdo přispěje, bude mít nárok na speciální odměny, jako je signovaná kopie knihy nebo originální kresba.“
(Záběr Jana, jak se usmívá a děkuje fandům.)
„Představte si radost dětí při prohlížení této knihy, představte si jejich vzrušení, když objeví krásu abecedy a jazyka. Představte si, jak táto kniha může ovlivnit jejich budoucnost.“
(Záběr na Jana, jak se loučí.)
„Předem děkuji za vaši podporu a důvěru v tento projekt. Těším se na to, jak společně obohatíme životy našich dětí. Vyberte si jednu z odměn, které najdete pod videem a staňte se součástí něčeho, na co budou děti vzpomínat ještě v dospělosti.“
(Záběr na logo projektu s kontaktními informacemi a odkazem na crowdfundingovou stránku.)
Mně se scénář celkem líbí. Mohl bych ho pozměnit, něco vyhodit a něco přidat, ale to hlavní je jeho struktura: Začíná příběhem a tím, co má mnoho lidí společného a může se s tím ztotožnit. Pokračuje vysvětlením projektu a jeho účelu a pak zdůvodní, proč peníze vybírá. Zároveň s ujištěním, že i nízké částky budou přínosem, představuje odměny. Následně vykreslí ‚skvělou budoucnost‘, bude-li projekt úspěšný a uzavře video výzvou k akci.
Ale hlavně – tohle je úplně první verze. Můžete si jich nechat udělat třeba 10 a pak vybrat tu nejlepší. Anebo lépe – vést AI a upřesňovat zadání, dokud nebude výsledek podle vašich představ. Práce s ní je komunikace, nikoli vzít to první, co vyhodí. Je jako odborník, který vám poradí tím lépe, čím víc mu o sobě a požadovaném výsledku řeknete.
Teď budeme „točit video“ pro knížku, kterou jsem sice taky vydal, ale autor na ni ve sbírce vůbec nevybíral. Je jí průvodce pro ty, kdo by se chtěli začít potápět. Roli pisatele jsem GPT-4 už předtím specifikoval v poli SYSTEM, proto ji znovu zadávat nemusím a zadám pouze, na jakou knihu se má scénář vztahovat:
Project: Book guide for the people who wants to become scuba divers and for diving beginners named „První krok pod hladinu“.
GPT scénář 1:
„Představte si, že se ponoříte do tajemného, nekonečného moře, plného úžasných tvorů a uvidíte místa, která viděl jen málokdo. Představte si, že objevujete úplně nový svět plný barev, tvarů a zvuků. Představte si, že se stanete potápěčem.
Kniha s názvem První krok pod hladinu bude příručkou pro začínající potápěče a také pro všechny, kdo chtějí s potápěním teprve začít. Jejím cílem je odstranit strach a nejistotu zájemců a poskytnout jim cenné informace a rady, aby se mohli bezpečně a s radostí ponořit do tohoto úžasného světa.
Ale potřebuji vaši pomoc. Abych mohl tuto knihu vytvořit, potřebuji podporu od lidí jako jste vy. Společně můžeme udělat tento první krok pod hladinu a umožnit všem zájemcům zažít úžasné dobrodružství, které na nás pod hladinou čeká.
Připravil jsem pro vás odměny začínající jen kopií knihy s autorským podpisem, přes možnost účastnit se potápěčských kurzů se zkušenými experty až individuální potápěčskou expedici.
Věřím, že se stanete součástí tohoto vzrušujícího projektu a že mi pomůžete vytvořit prvotřídního průvodce pro budoucí potápěče.
Podpořte mě zakoupením jedné z odměn a těším se na naše společné podvodní dobrodružství. Ponořme se a udělejme tento První krok pod hladinu. Předem díky za podporu!“
Všimněte si, že tady nám AI nenavrhuje scény – její výstup se totiž bude pokaždé lišit. Ale právě to je na ní skvělé – nejste-li s výsledkem spokojeni, prostě si její odpověď jenom někam uložíte a zkusíte to znovu, což můžete opakovat třeba tisíckrát a přinejmenším z odpovědí odvodit nějaký obecný vzorec. Dejme tomu, že mám odvahu a chci navrhnout i scény, ze kterých bych si mohl vybrat, takže zadám to samé znovu. Napodruhé už GPT „vyhodila“ scénář i s popisem scén:
GPT scénář 2:
(Úvod do obrazu s autorem, který má v ruce plnou potápěčskou výstroj)
Autor: „Ahoj, jsem (Jméno), a jsem vášnivý potápěč. Ale moře mě nepřijalo hned a musel jsem se nejdřív naučit, jak se tam pohybovat bezpečně, jinak by mě tahle krásná posedlost mohla stát život.“
(Autor ukazuje různé stránky ze svého potápěčského deníku, na kterých jsou sepsány různá pravidla, popisy a dovednosti.)
Autor: „V průběhu let jsem si osvojil mnoho dovedností, vědomostí a postřehů, které bych si přál mít k dispozici hned od začátku.“
(Autor otevře prázdnou knihu)
Autor: „Proto jsem se rozhodl vytvořit průvodce pro všechny, kteří chtějí s potápěním začít.“
(Přepnutí na obrazovku s grafickým návrhem knihy s názvem První krok pod hladinu)
Autor: „Název mé knihy je První krok pod hladinu. Jejím cílem je poskytnout uceleného průvodce pro ty, kteří se chtějí potápět. Od základů a začátečnických tipů až po bezpečnostní postupy, které by měl každý potápěč znát zpaměti.“
(Autor ukazuje na storyboard knihy)
Autor: „Ale abych mohl tuto knihu vytvořit, potřebuji vaši pomoc. Věřím, že to bude skvělý zdroj informací pro začínající potápěče, ale abych dosáhl jeho vydání, potřebuji finanční podporu.“
(Autor se usměje do kamery a ukazuje na knihu)
Autor: „Pokud jste stejně nadšeni z této myšlenky jako já, podpořte prosím tento projekt na této crowdfundingové stránce. Každý příspěvek pomáhá a já budu vděčný za jakoukoli pomoc.“
(Závěr s obálkou knihy a odkazem na crowdfundingovou stránku)
Voiceover: „Připojte se a pomozte udělat První krok pod hladinu skutečností tím, že si zakoupíte jednu z odměn níže pod tímto videemí!“
[Konec]
Pokud už máte s GPT zkušenost, asi vám některé věty připadají až podivuhodně správně česky. Jazykem GPT je totiž angličtina a překladače, které používá, (zatím) nejsou dokonalé. Proto jsem formulace trochu přerovnal, abyste při četbě blogu nemuseli trpět, máte-li pro náš jazyk smysl (a předpokládám, že máte, pokud jste napsali knihu).
Jinak jsou ale odpovědi GPT beze změn faktických, jinak bych vám jen napsal, jak poskládat scénář sbírkového videa a neuváděl konkrétní příklady. Chtěl jsem vám ale práci co nejvíce usnadnit, protože návrh od AI bude na 90 % (hned napoprvé) lepší, než ten od vás, pokud jste to nikdy předtím nedělali, a přinejmenším vám dá skvělý výchozí odrazový můstek.
Chápu, že točit video vypadá zpočátku strašně náročně, člověk je nervózní, přeříkává se, zadrhává a dělá chyby. To je naprosto v pořádku, měl jsem to úplně stejně. Vlastně jsem našel odvahu se do toho pustit až poté, co jsem viděl jedno z prvních videí Pavla Říhy.
Dnes točí videa s přehledem, ale tehdy byl tak strašný (promiň, Pavle), že jsem si řekl, že horší být nemůžu a musím to konečně zkusit. A vřele mu děkuju za jeho tehdejší neskutečnou odvahu, kterou mě inspiroval (i za všechno, co jsem se od něj a jeho týmu naučil o mnoho, mnoho let později, když už byl dávno milionář).
Vaše sbírka se bez videa neobejde a nechcete-li sáhnout hluboko do vlastní kapsy, budete to muset zkusit. První video bude možná opravdu hrozné. To vůbec nevadí. Natočte ho hned znovu. A znovu. Páté bude celkem slušné a u desátého si zatleskáte, že to už se dá „pustit ven“.
Hlavně nebuďte pštrosi a konečně se do toho pusťte! Co kdybyste zvládli první verzi scénáře už do dnešního večera?
A pak jich natočte deset za den. Nebo 15. Jedno z nich vyjde a máte to odbyté…
Pokud máte nějaký důvod, proč to nejde, mějte aspoň odvahu ho napsat do komentářů pod článkem!
Anebo ne. Zapomeňte na to. Pokud se termín vaší sbírky pomalu blíží, prostě se do toho hned pusťte. Scénář vás přece k ničemu nezavazuje. A budete víc v klidu…
Chystáte se vydat svou první knihu vlastním nákladem?
A už máte alespoň základní autorské vzdělání, abyste ji dokázali dostat k lidem?
Nebuďte na to sami!
Připojte se do facebookové skupiny Jak si vydat knihu, a jak ji i prodat
Hledáte nakladatelství s nejlepšími podmínkami? Dívali jste se už na nakl. KLIKA?