Vydání knihy vlastním nákladem není žádná znouzectnost!

Dostat se do komunity stejně smýšlejících a tvořivých lidí, kteří spolu sdílí zkušenosti, by mělo být lákadlem pro každého (nejen) začínajícího autora. Zvláště když je benefitem navíc vlastní obchod přímo na stránce autorského sdružení.

Právě takové společenství vytvořil nakladatel Luboš Pavel, který zároveň píše knihy, namlouvá a vydává audioknihy, cestuje a hraje divadlo.

pavel_lubos2u

Proč se autorovi vyplatí přátelit a spojovat se s dalšími autory? Jaké výhody Papyro.cz nabízí?

Nejdříve jsem vymyslel webové stránky Papyro, aby autoři mohli vystavovat své zboží na nějaké společné platformě, na stránkách, které se specializují přímo na autorské knihy a jsou pro to uzpůsobeny. Jako velkou výhodu jsem viděl možnost mít zdarma eshop a další užitečné funkce. Ne každý autor má svoje stránky a když už je má, většinou na nich není eshop. Je to náročnější na vytvoření a provozování a také to většinou není zadarmo. Ale při prvním společném setkání autorů v čajovně se ukázalo, že velkým benefitem je možnost se setkávat, na stránkách i naživo, spolupracovat, vyměňovat si zkušenosti, kontakty a tak dále.

Jaká máš kritéria, kdyby se někdo chtěl připojit ke spolku Papyro? Víš i o nějakých dalších podobných sdruženích?

O podobných sdruženích nevím, proto vzniklo Papyro. Založil jsem ty stránky, protože jsem podobné postrádal. Kritéria jsou jednoduchá, přidat se může každý, kdo si vydal alespoň jednu knihu vlastním nákladem, nebo i ten, komu ji vydalo nějaké malé nakladatelství, ale autor má zájem a podílí se významnou měrou na propagaci, distribuci a prodeji své knihy. Stručně řečeno, každý, kdo si na stránkách přečte, o co nám jde a cítí to podobně.

Můj poslední článek na blogu byl tutoriál, jak si jednoduše založit obchod na Ecwid, který jsi pro mě teprve před pár měsíci objevil Ty. Jaké jsou výhody vlastního obchodu, pokud někdo má už svou knihu v e-shopech přes knižní distribuci? Stojí to za tu práci?

Myslím si, že stojí. Z přímého prodeje máme jako autoři největší zisky. Pokud se bavíme o  knihách, je to jen několik položek, to nezabere mnoho času. Jak už jsem řekl, Papyro je postaveno speciálně pro „sami zdatné“ autory. Můžeme se tedy na svém profilu o knize rozepsat, mít tam ukázky, zvukové a video soubory, odkazy na jiné stránky, cokoli, co nás napadne a myslíme si, že to pomůže přiblížit knihu „ve virtuální realitě“. Papyro neomezuje žádnou takovouto možnost, jako třeba internetová tržiště. Zmínil jsi, že jde o aplikaci Ecwid, to je samostatný eshop, který je možné vložit i kamkoliv jinam. Autor tedy nemusí znovu editovat zboží, když se jednoho dne rozhodne, že chce mít eshop třeba také na svých osobních stránkách.

Někdo knihu píše s úmyslem ji vydat a někdo píše tak dlouho, až má materiálu na knihu. Ale Ty ses dostal k vydávání knih, protože Tě zajímá samotný proces stvoření knihy. Dokážeš si dokonce knížku sám svázat.

Vystudoval jsem střední polygrafickou školu obor sazeč. Ale psaní knih mě zajímalo už tak od deseti let. Vždycky říkám, že pro psaní mě nadchl Václav Čtvrtek, když jsem si šestkrát za sebou přečetl jako dítě jeho knihu Rumcajs. Takže jsem tvořil průběžně a nehrnul jsem se hned s prvním rukopisem do nakladatelství. Ale potřeboval jsem zpětnou vazbu od čtenářů. Vyráběl jsem si tedy knížky, spíše sešitky, ručně.  Pak jsem zjistil, že nejsem sám. Narazil jsem na komunitu autorů, které zajímal celý proces výroby knihy. Měly různou úroveň, od obyčejných xeroxů po ručně psané knihy a vázané v kůži. Uspořádal jsem s Mílou Vojtíškem a Janou Viktorínovou výstavu dvaceti velkých skel, které mapovaly tento porevoluční samizdat. Z toho vznikl název SamiZdatní i filozofie vydávat si knihy vlastním nákladem. Výhodou je, že nemusíte dělat kompromisy, že spolupracujete s ilustrátory, redaktory, sazeči, grafiky a tiskárnami, s kterými chcete spolupracovat. Je to svoboda. Musíte se ovšem o procesu hodně naučit. Proto byli autoři Papyra tak nadšeni z výměny zkušeností.

Tvou hlavní prací ale není vydávání knih, ale tvorba audioknih. Co to obnáší a kolik to stojí, vydat si svou knihu jako mluvené slovo?

Začnu zeširoka. Elektronická média nám dávají nové možnosti. Dlouho jsem ignoroval ebooky, ale pak jsem pochopil, že pro určité knihy je to velmi vhodné médium. Mám například knihu Dobrodružství animace a v interaktivním pdf si může čtenář pustit ukázky animací a to dokonce offline. Audiokniha je ovšem ještě něco jiného. Pro mě je to vlastně návrat k vyprávění. Vystudoval jsem DAMU a ohromně rád vyprávím příběhy. Naučil jsem se vyprávět tak, abych sám sebe slyšel. Nemusím hned realizovat audioknihu, ale už pouhým hlasitým předčítáním odhalím slabiny svého rukopisu.

Když něco nejde „do pusy“ je většinou myšlenka kostrbatá. Audioknihu si můžu pustit, i když mám unavené oči, když řídím auto, vařím večeři. Rád poslouchám dobré vypravěče, třeba Wericha. Cena realizace je různá, záleží hlavně na tom, kdo má knihu načíst. To je největší položka a může to být trojnásobek někoho jiného.

Řeknu to takhle: zrealizovat audioknihu, a myslím tím dobře namluvenou audioknihu, nemusí být vůbec drahé. Určitě ne dražší, než si vydat papírovou vlastním nákladem. Audioknihy ovšem máte neomezený počet kusů. Dnes už se moc nenosí cédéčka, ale zvukové soubory ve formátu mp3. Takže co to obnáší? Přijít za mnou a probrat možnosti.

Ne každý ví o někom, kdo by mu knihu dokázal namluvit. Kde se dá nejlevněji někdo takový najmout?

Budu-li konkrétní, nejlevněji to asi dělá Miloš Čermák, on jako novinář hodně píše a protože se zajímá o elektronická média, vyzkouší všechno. Z poslouchání jeho fejetonů cítím, že si prostě doma u počítače zapnul mikrofon a svým neumělým projevem načetl svoje texty. Kvalita dost špatná, ale on to prodává. Lidi ho znají a tak to kupují. Pak jsou další možnosti – oslovit studenta DAMU, nějakého neznámého herce, ale i  známého, výtečného herce, který se věnuje audioknihám, jako je třeba Oldřich Kaiser nebo Ondra Vetchý.

Co bys chtěl vydat, kdybys mohl vydat naprosto cokoli a nic Ti v tom nebránilo?

Nejsem klasický vydavatel, takže takhle nepřemýšlím. Vydávám si vlastní věci, a případně knihy a audioknihy lidí, kteří mě kontaktují. Ale přeci jenom… nedávno jsem se zajímal o to, kolik by stálo zrealizovat audioknihu Poselství Luny od ženy, která strávila dva roky na stromě, aby ho uchránila před pokácením. Příběh mě fascinoval a tak by mě bavilo audioknihu zrealizovat.

Jaké tři věci bys poradil autorovi, který se chystá vydat svou první knihu?

Poradím mu jenom jednu věc – aby vydání vlastním nákladem nebral jako znouzectnost. V dnešní době, kdy se dá kniha snadněji než dřív propagovat, prodávat, vydat v různých formátech, je to cesta. Je to jedna z možností a možná ji budou někteří autoři cíleně využívat čím dál častěji. Na proces vydání pak začínající autor musí pohlížet jako profesionál, nechat rukopis přečíst redaktora, korektora, oslovit ilustrátora, zaplatit si kvalitního sazeče (je spousta těch, kteří tomu vlastně nerozumí a jen ovládají určité softwarové programy).

Setkal jsem se kupříkladu s autorem, kterému jsem připomínkoval rukopis před realizací, byly tam hrubé nedostatky, ale on to nechtěl slyšet. Říkal: mně to takhle stačí, potřebuji to už rychle vydat, protože mám ještě dva díly trilogie… Někteří autoři knihu neumí dotáhnout k dokonalosti a už se třesou, aby ji viděli na pultech.

Výhoda samovydávání je ta, že se knize můžeme daleko více věnovat, než by se jí věnovali v nakladatelství, kde vydávají desítky titulů. Mnoho knih autorů Papyra je velmi krásných, kvalitních, originálních. Moc bych si přál, aby stránky Papyro působily na autory v tom směru, že se bude zlepšovat kvalita knih vydávaných vlastním nákladem.


pavel_lubosKdo je Luboš Pavel?

Luboš Pavel svůj život zasvětil nejen knihám, ale i divadlu a pedagogice. Vystudoval katedru autorské tvorby a pedagogiky na DAMU. Píše básně, písně, scénáře, povídky, pohádky, romány. Tiskem vydal čtyři knihy. Namlouvá audioknihy, hraje autorská divadelní představení a účastní se autorských čtení. Založil webový portál Papyro, pro autory vydávající si knihy vlastním nákladem a provozuje studio Creatio, kde nahrává a vydává audioknihy.

Luboš Pavel, Papyro.cz, StudioCreatio.cz


Kam pokračovat: Jak si jednoduše a rychle vytvořit vlastní obchod.

.

Nebuďte na to sami! Připojte se do facebookové skupiny Jak si vydat knihu, a jak ji i prodat

Váznou prodeje vaší knihy? Možná se vám budou hodit rady Jak prodávat knihu

Hledáte nakladatelství s nejlepšími podmínkami? Co třeba KLIKA?

Zpět na titulní stránku blogu

pan>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *