Udělejte ze své knihy šperk! Knižní doplňky

Autoři se někdy tak soustředí na to, aby „už svou knihu měli“, že ponechávají příliš malý prostor přemýšlení, jak chtějí, aby jejich kniha vypadala. Někdy ani nemají tušení, kolika drobnostmi se dá kniha vyšperkovat.

Podíváme se tedy tentokrát podrobněji na anatomii knihy a dostupnou bižuterii a abyste viděli, jak který šperk knihu prodražuje, uvádím i přibližné ceny, které lze očekávat.

fotografii potisku ořízky (pozadí) poskytl výrobce, Antal Books SK

kniha

Anatomie knihy

Nejprve se podíváme na anatomii knihy. 

Ta se u měkké (brožovaná, označení V2) a tvrdé (vázaná, označení V8) vazby liší. Obě mohou být lepené nebo šité, přičemž šitá je dražší.

Tvrdá se vazbě říká pro její vnější neohebné desky. Ty, narozdíl od vazby brožované, o několik milimetrů přesahují vnitřní blok (listy mezi nimi) a tím ho chrání před poškozením. Vnější desky mají tvrdé lepenkové jádro, které je potaženo tenčím, zpravidla křídovým papírem, na kterém je natištěna obálka knihy – proto se mu říká potah. S vnitřním blokem jsou pak vnější desky spojeny takzvanými předsádkami, které se tisknou zvlášť, díky čemuž lze i do černobílé knihy vložit barevný obrázek, třeba reklamu.

Je-li pro vás tento popis nesrozumitelný, vezměte si do ruky knihu v pevné vazbě a podle popisu jednotlivé části identifikujte.

Tvrdá vazba sice vychází dráž při výrobě, ale obecně ji lidé právem považují za tradiční a lepší, takže její prodejní cena může být vyšší.

Měkká vazba má ohebné desky z tužšího jednovrstvého kartonu o stejném formátu, jako má vnitřní blok. Kvůli měkkým deskám a chybějícímu přesahu je náchylnější k poškození.

 I měkká vazba může mít klopy (jako přebal), což její odolnost zvýší.

měkká vazba s klopami – zdroj: Tepap.cz

U nás méně používaným typem vazby je tzv. flexovazba. Má podobnou konstrukci jako vazba pevná, ale desky nemají tvrdé lepenkové jádro, pouze samotný potah a předsádky. Ne každá tiskárna má stroje schopné ji vyrobit a výrobní cena se často blíží tvrdé vazbě.

flexovazba

Zřídka se používá také vazba poloplátěná (V7).poloplátěná vazba V7 – zdroj: Tepap.cz

Po špatných zkušenostech s nekvalitními lepidly, běžnými za socialismu, kdy se občas kniha rozpadla na jednotlivé listy, autoři v Česku někdy požadují šitou vazbu. Dnešní lepidla jsou většinou kvalitní a šití knihu prodražuje. Na druhou stranu, existují i horší tiskárny, které šetří za každou cenu. Když je kniha mimořádně tlustá, je šití sázka na jistotu a přidá vazbě na odolnosti. V některých případech jiná možnost, než vazbu prošít, z technologického hlediska není.

Kompletní přehled vazeb najdete zde.

kniha

Doplňky  

Knihu můžete doplnit a vyšperkovat hned několika způsoby a doplňky a některé z nich ani nejsou drahé. Jiné ano, proto se na cenu vždy zeptejte své tiskárny – ceny se liší podle toho, jakou technologii v ní používají a rovněž jak intenzivně je využita.

Jedním z nejtradičnějších doplňků jsou přebal a záložka. Přebal se používá u tvrdé vazby a je to samostatný list papíru, jenž obaluje vnější desky. Jednak knihu částečně chrání a jednak může obsahovat další informace – přidaným prostorem jsou především klopy přebalu.

Lze mít přebal i potah barevný, nebo barevný přebal a potah pod ním potisknout jen černobíle. Každopádně je dobré potah potisknout alespoň názvem knihy, jinak by ji v případě ztráty přebalu nebylo možné zvenčí identifikovat.

Přebal zvýší cenu knihy o jeden barevně potisknutý papír, takže nijak výrazně.

       
* * *
Když se podíváte shora na vázanou knihu, vykukuje zpod hřbetu kousek textilie. Říká se mu kapitálek a může být barevný či ozdobný. Níže je ukázka ze vzorníku kapitálků, sken celého vzorníku najdete na stránce ZDROJE, jejíž adresu získáte při zakoupení mé knihy (el. verze 100 Kč, vázaná 224 Kč, obě 297 Kč).

Pokud chcete běžný kapitálek, cena by se nemusela zvýšit vůbec, alespoň u Těšínských papíren to tak je.

* * *

Záložka (stužka) je zpravidla textilní pásek, který je na jednom konci vlepen do vazby. Může mít různé barvy, stejně jako kapitálek. Stužek může být i víc než jedna či dvě, dvě jsou ale maximální počet pro strojové zpracování, kde se cena pohybuje kolem koruny na jednu stužku.

Sken celého vzorníku záložek najdete rovněž na stránce ZDROJE.

* * *

Viděli jste už knížku, jejíž obálka má smíšený povrch? Je matná, ale některé její části, třeba text nebo obrázek, jsou lesklé. Tomu se říká parciální lak. Dodá knize punc exkluzivity.

Parciální lak není drahý, ale o kalkulaci je potřeba požádat svou tiskárnu, protože cena se mění podle výše nákladu.

* * *

Na část obálky, třeba na název, hřbet nebo část obrázku, lze použít kromě parciálního laku také barevnou, stříbrnou nebo zlatou ražbu.

Ta je výrazně dražší než parciální lak, ale když chcete ze své knihy udělat šperk jako já, je to jasné rovnítko: šperk = zlato.

* * *

Dalším zřídka využívaným doplňkem je potisk ořízky. Ořízka je plocha, kterou vytvoří profil všech listů bloku, když je kniha zavřená. Potištěná je tedy pouze hrana všech listů, které jsou jinak normálně bílé.

Jde o ruční práci s každou jednotlivou knihou, proto je to jeden z nejdražších „šperků“, jaké své knize můžete pořídit. Třeba v Těšíně vás vyjde potisk ořízky ze tří stran na 10 Kč bez DPH a z jedné strany na 4 Kč s DPH na jednu knihu.

(foto vlevo – Antal Books SK)

* * *

Na knihu lze vytvořit i kartonové pouzdro, do něhož se kniha zasouvá a jenž ji chrání ze všech stran (vyjma hřbetu, který je vidět).

To spíš pro zajímavost, cenu se mi nepodařilo zjistit.

* * *

Jak svou knihu nazdobíte vy? Jak moc vám záleží na jejím vnějším vzhledu a na prvním dojmu, který udělá? Napište mi do komentářů pod článkem!

* * *

Book Art (videa)

Nejdřív umění skutečné:

.A jen pro zajímavost: I tohle se provádí s knihami…
.
.
.
.

.
.

.

Nebuďte na to sami! Připojte se do facebookové skupiny Jak si vydat knihu, a jak ji i prodat

Váznou prodeje vaší knihy? Možná se vám budou hodit rady Jak prodávat knihu

Hledáte nakladatelství s nejlepšími podmínkami? Co třeba KLIKA?

Zpět na titulní stránku blogu

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *