Jak můžete ušetřit na korektuře svého textu

Ne, že by to byl přímo článek na zakázku. Ale tohle bylo jedno z nabízených témat. Nejdřív se mi u něj zkroutila chodidla v pěst, protože sama jsem poměrně radikálním odpůrcem „levných korektur“, ale pak jsem si řekla – výzva, jdu do toho!

(PROVĚŘENÍ KOREKTOŘI ZDE)

autor: Lucie Koubek, www.luciekoubek.cz

foto kalkulačka+peníze=ušetřit

Ze všeho nejdůležitější je uvědomit si, co od takové korektury očekáváte.

  • Opravu překlepů a pravopisných chyb?
  • Opravu stylistiky?
  • Lepší čtivost, srozumitelnost a logické členění textu?
  • Všechno dohromady?

Je třeba počítat s tím, že čím náročnější zadání, tím vyšší cena. To je logické a takové jsou zákony Vesmíru. (A pokud tomu tak není, je to krajně podezřelé!)

Pak je třeba si srovnat v hlavě, zda výsledkem korektury má být jen „dobrý pocit, že jste dali text na korekturu“, nebo celkově vyladěný text zbavený chyb. Pokud je to ta druhá možnost, pak si nejdřív zjistěte, jak schopného korektora mezi záplavou samozvaných jazykozpytců vůbec poznat.

Teď se tedy pojďme podívat, jaké se nabízejí možnosti. Rozdělíme si je podle toho, jak moc chcete na korektuře ušetřit:

kniha

Nechci šetřit

Jinými slovy – na prvním místě je pro mě profesionální a bezchybný text, výhodná cena je fajn, ale nerozhoduje.

Pak znovu doporučuji ze všeho nejdřív prostudovat tyto užitečné tipy, jak při výběru korektora postupovat, případně požádat své okolí o reference. Dále rozeslat několik poptávek, a volit tu nejpřijatelnější z nich. Záměrně neříkám nejlevnější, protože často se úroveň pozná podle přístupu a komunikace spíš, než podle čísel v ceníku.

kniha

Nechci šetřit za každou cenu

Jinými slovy – na prvním místě je u mě profesionální a bezchybný text, ale cena hraje poměrně zásadní roli.

Dejte na doporučení lidí, kterým důvěřujete. Rozhoďte sítě po svých známých a ptejte se na schopné korektory, kteří vás nebudou stát majlant. Nebude to snadné, protože schopných korektorů je jako šafránu a schopní a levní korektoři už patří spíše do kategorie sci-fi.

Pomoci si (a ušetřit) můžete i tím, že se s většinou chyb předem vypořádáte sami, a korektor jen doladí ten zbytek.

kniha

Chci ušetřit maximum

Jinými slovy – rád bych měl text bez chyb, ale kvalitního korektora si nemohu dovolit.

Zase platí – bez slušné reference ani ránu! Pomoct vám může paní učitelka češtiny z místního gymnázia nebo student češtiny na pedagogické fakultě, ale nečekejte profesionálně odvedenou práci. Pravděpodobně budou schopni opravit vám překlepy a vyložené hrubky, možná i sem tam nějakou tu stylistiku, ale tam veškerá sranda končí. Pokud vám jde i o to, aby se text dobře četl, aby měl hlavu a patu, logiku, a navíc třeba ještě zacílení na konkrétní skupinu čtenářů, nezbyde vám, než sáhnout do kapsy trochu hlouběji.

Každopádně bych vám na prvním místě doporučila věnovat intenzivní čas autokorektuře. Co to znamená? Že si maximum chyb vychytáte a opravíte sami. Já vím, že o to se určitě snažíte tak jako tak, a výsledek asi nic moc. Ale existují jednoduché triky a postupy, jak může váš text dostat slušný kabát i bez drahého korektora. Ty nejdůležitější vám ve zkratce prozradím raději hned:

1. Používejte autokorekci.

Pište ve Wordu (nebo jiném texťáku, který umí automatické opravy) a až následně text zkopírujte tam, kde ho potřebujete mít (web, e-mail, Facebook…). Postupujte s rozmyslem a používejte selský rozum – ne vše, co Word vyhodnotí jako chybu, musí být nutně špatně, a naopak.

2. Čtěte po sobě.

No, nesmějte se. Já vím, že to taky děláte, a stejně tam chyby zůstanou – a to je přesně důvod, proč i zdatní korektoři dávají své texty ke kontrole. Ale když víte, jak správně na to, můžete vychytat ještě o pár chybek víc.

Dávejte pozor:

  • Čtěte několikrát, ideálně třikrát, a to minimálně s několikahodinovými odstupy. Jděte se mezitím třeba projít nebo vyspat.
  • Zkuste si text přečíst odzadu. Nemyslím po písmenkách, ale po odstavcích. Budete se tak umět lépe odpoutat od obsahu. Tím, že váš mozek už obsah textu zná, má tendenci hnát to dopředu a chyby ignorovat.

3. Dejte text přečíst někomu jinému.

Komukoli. Někomu z rodiny, třeba potomkovi v rámci domácího úkolu. Nebo kolegovi v obědové pauze. Víc očí totiž vždycky víc vidí.

4. Ověřujte, vyhledávejte.

Když nevím, ze všeho nejdřív co? Správně, gůglím. Jasně, Google není vždycky stoprocentně spolehlivý a to, že něco najdete na Googlu, samozřejmě neznamená, že je to tak správně. Ale lze tam poměrně snadno dohledat důvěryhodné zdroje správných odpovědí. Co je a není důvěryhodné, to už musíte, bohužel, vyhodnotit sami.

5. Používejte Internetovou příručku ÚJČ AV.

Nevíte, jestli napsat „před Vánoci“ nebo „před Vánocemi“? Jednoduše zadejte žádané slovo do okénka slovníkového vyhledávání, a vyjede vám kompletní skloňování či časování daného výrazu.

Ve výkladové části pak snadno dohledáte informace o všech jazykových jevech, na které jste se kdy chtěli zeptat.

6. Seznamte se s klávesovou zkratkou Ctrl + F.

Pokud máte v textu vícero překlepů téhož typu (např. „jsme“ místo „jsem“), už se nemusíte bát, že i když text přečtete třeba stokrát, stejně vám něco uteče. Stačí podržet klávesu Ctrl a zároveň s ní stisknout písmeno F. Do rámečku v dialogovém okně zadejte hledaný výraz, a postupně jej tak vyhledáte a opravíte v celém dokumentu.

Daleko podrobněji a se spoustou příkladů si tyto a ještě mnohé další metody můžete osvojit pomocí e-booku Sám sobě korektorem – 7 kroků k bezchybnému textu.

kniha

Nechci platit nic

Jinými slovy – není mi úplně jedno, co a jak píšu, ale platit za opravu nechci.

Tak to máte blbý. Každopádně i vám mohu vřele doporučit maximální zaměření na autokorekturu podle postupů uvedených výše.

A pokud byste uvažovali o zcela minimální investici, která se vám však vyplatí až do konce života, omrkněte e-book Sám sobě korektorem – 7 kroků k bezchybnému textu. Tomu totiž říkám za málo peněz hodně muziky.

kniha

Pár dobře míněných rad a příběh k zamyšlení na závěr

Určitě se zamyslete nad tím, co je nutné dávat na profi korekturu, a kde si vystačíte s metodami autokorektury. Co si budeme povídat, v mnoha případech zkrátka nejsou na korekturu ani peníze, ani čas. Mezi takové patří např. facebookové příspěvky, e-maily, komentáře na sociálních sítích. Ale pozor – i takové texty vám dělají reklamu (nebo ostudu), takže rozhodně doporučuji nepodceňovat!

Na druhou stranu, profesionální korektuře by se neměly vyhnout jakékoli reklamní a prodejní texty a materiály určené k tisku. Pokud si za něco chci nechat zaplatit, mělo by to taky za něco stát – po všech stránkách.

Ceny korektur se pohybují někde v rozsahu 20–200 Kč za normostranu. A já vám radím, chcete-li opravdu ušetřit, nenechte se oblbnout nesmyslně nízkou cenou. Vždycky je to něco za něco.

Zrovna nedávno jsem zaslala klientce cenovou nabídku, jejímž předmětem byla poměrně zevrubná korektura, nad kterou bych strávila dva dny práce. Navrhovaná cena byla cca 4 000 Kč. Klientka se nakonec rozhodla po jinou nabídku, která se zavazovala zpracovat stejný objem textu za 800 Kč. Ano, čtete dobře – 800 Kč vs. 4 000 Kč. To je přesně pětkrát méně.

Možnosti jsou jen dvě: buď dotyčný korektor vyžije ze čtyř stovek platu na den, anebo nad stejným objemem textu nemíní strávit dva dny práce. Ať tak, nebo tak, o něčem to vcelku zřetelně vypovídá.

Měla jsem na „operačním sále“ už několik případů, kdy si klient nechal kdesi udělat lacinou korekturu a pak mi dva dny před odevzdáním knihy do tiskárny brečel do telefonu, prosím vás, udělejte mi s tím něco… Jestli se jim ta levná korektura nakonec vyplatila, si asi snadno spočítáte sami.

Přeji vám krásné dny a krásné (a bezchybné) texty!

Lucie Koubek

www.luciekoubek.cz


 

Kam dále pro inspiraci?

Koubek01-lucie1-webKdo je Lucie Koubek?

Jazyková konzultantka a lektorka, textová editorka, milovnice češtiny a přirozeného jazyka. Svým klientům pomáhá ke kvalitní textové prezentaci a zároveň učí, jak jazykové chyby v textu minimalizovat. Ukazuje lidem, že ze všeho nejlepší je brát češtinu s humorem a nadsázkou. Založením nenapravitelný optimista s realistickými sklony. Miluje lidi, kteří chodí včas, Japonsko, hory, zpěv a svou práci.

Lucie Koubek, www.luciekoubek.cz

 

NOVINKA 2019!

Testujeme pro vás korektory!

(většina jich naším testem neprošla…)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *