Anotace je stručná charakteristika knihy. Je to popis, co má čtenář od knihy čekat.
Anotace je jedna z úplně nejdůležitějších věcí, jaké ke knize patří. Provází knihu na její pouti po světě jako stín.
Anotace musí být napsána pravdivě, ale lákavě. To, že jste napsali knihu, zdaleka neznamená, že umíte napsat i dobrou anotaci, protože je to reklamní text, který se řídí spíš psychologií prodeje než čímkoli jiným. Ale přesto se o to pokuste. Víte o knize nejvíc a znáte její výhody, přínos i nejnapínavější pasáže a minimálně musíte sestavit koncept, ze kterého bude anotace vycházet.
Zde je pár tipů, na co se při psaní anotace zaměřit:
Protože veškerá vodítka by byla k ničemu, pokud si nedokážete představit jejich použití v praxi, zde je pár ukázek anotací, které jsou dobře napsané. (Neméně důležité je, aby stejně jasným a srozumitelným jazykem mluvila i obálka, proto je úpřidávám též.):
Doteky života, Barbora Dvorecká, beletrie / povídky, Klika 2015:
Kolikrát musí člověk utíkat před rozzuřeným býkem, nabrat si močůvku do bot nebo spadnout z koně, než usoudí, že je čas změnit zaměstnání? Jak chytá zloděje nešikovný detektiv? Kolik lásky potřebuje týraný pes, aby znovu začal věřit lidem, jak se jezdí kamionem s ohařem, vyjednává s počítačem nebo zavařuje dýně, a proč někdo vždycky najde zvíře – o tomhle všem vypráví příběhy autorky, žijící na šumavské samotě.
Příběhy plné smíchu i bolesti vás pobaví, dojmou a přesvědčí, že i obyčejném životě se dějí neobyčejné věci.
Tajemství kresby, Martin Ševčík, odborná kniha, Klika 2015:
Tajemství kresby jsou ojedinělé knihy, které vyčerpávajícím způsobem vysvětlují praktické principy, vedoucí k úspěšné kresbě. Kniha Portrét a hlava je první z knižní řady a navádí výtvarníka, jak proniknout do tajů tělesných proporcí hlavy, jejich změn v perspektivě, věku i rozdílu etnik. To za pomoci detailně přesných a názorných kreseb, které zabírají většinu knihy. Autor krok po kroku rozebírá jak obecné principy kresby celé hlavy, tak jednotlivé detaily, jejich stavbu a souvislosti mezi nimi – oči, nos, uši, ústa, vlasy, vousy a jejich vzájemné vztahy a postavení – samozřejmě zvlášť jak pro děti, ženy, tak i muže. Součástí jsou názorné ukázky jednotlivých návodů a postupů výstavby kresby krok za krokem.
Kniha je bez nadsázky špičkovým studijním materiálem pro každého, kdo to s kresbou myslí vážně, a neměla by chybět v knihovničce žádného slušného kreslíře, ať již odborně vzdělaného, z řad široké veřejnosti nebo frekventantů různých kurzů. Hlavně však proto, že kresba je základem všeho vizuálního umění pro jakoukoliv další výtvarnou techniku a směr. Ukázky z knihy naleznete zde.
Život na lyžích aneb lyžování pod drobnohledem, Jan Žák, odborná kniha, Klika 2015:
Umíte na lyžích do kopce STEPOVAT ? A víte, co je INERCE, nebo COCHCACE ? Je váš odraz EFEKTIVNÍ a využíváte EXTENZI ? Chcete běhat na lyžích rychleji a „ zadarmo“? To všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v této knížce od profesionálního trenéra, který zde sepsal své mnohaleté zkušenosti, podložené teoretickými znalostmi, protože spojení teorie s praxí pro něho není frází, ale cestou k úspěchu. Určitě není náhoda, že jeho „trenérskýma rukama“ prošla olympijská jména Miloš Bečvář, Eva Burešová-Háková i legenda Katka Neumannová a ve Slovinsku Tadeja Brankovič, Tomaž Globočnik, Anka Mohorič a Vesna Fabjan.
V jednotlivých článcích najde čtenář desítky rad, jak zkvalitnit svou lyžařskou zdatnost, trenér se dozví, jak postupovat při výchově mladých závodníků, uvědomí si, jak důležitá je motivace, technika běhu a psychika mladého sportovce.
Pro milovníky příběhů je knížka proložena historkami, které autor zažil jako závodník i jako trenér. Lyžařům starší generace se přitom určitě vybaví i jejich zážitky ze zasněžených plání a mladí adepti tohoto krásného sportu si uvědomí, že romantiku, kamarádství a dobrodružství mohou zažít v plné míře právě na lyžích.
Říční polobozi, 12 autorů, sbírka povídek, Klika 2015:
Šestnáct povídek dvanácti různých autorů na výhradně vodácká témata, které zvítězily ve třetím ročníku (2014–2015) literární soutěže Kenyho VOLEJ.
Obsahuje pestrý výběr toho nejlepšího, co naše současná vodácká literární tvorba nabízí, a k tomu navíc i nikdy nevydanou vodáckou povídku Zdeňka Šmída „Evrgrín Kid“.
Říční polobůh Vydroš skáče pro chmatáky pod jez, černý zabiják zjišťuje, že český jez je nebezpečnější než válka, koncertní mistr objevuje nástrahy vodáckého ladění a démonický patron řeky nachází oddanost až za hrob. Pramice s dětmi a neplavcem se řítí přímo na kmen přes celou řeku a ve tmě pod Prahou nasranej chlápek nastartoval motorovou pilu…
Skvělé čtení na dlouhé zimní večery i na ukrácení chvil a patřičné naladění při čekání na ostatní vodáky v kempu!
Některé povídky byly oceněny v literární soutěži Trapsavec.
Chcete získat kompletní přehled za dva týdny bez nekonečného slepování střípků informací? Přidejte se k těm, kdo už objevili průvodce Vydej si vlastní KNIHU (aktualizované vydání 2024).
Nebuďte na to sami! Připojte se do facebookové skupiny
Jak si vydat knihu, a jak ji i prodat
Hledáte nakladatelství s nejlepšími podmínkami? Co třeba KLIKA?