Sazba knihy: Alternativy InDesignu

Minule jsme si ukázali, jak se sází kniha profesionálně, v Adobe InDesignu. Tentokrát se zaměříme na programy, které ho v různých případech mohou zastoupit a jak se s nimi co nejlevněji naučit.

Některé z nich jsou levné nebo úplně zdarma, ale pro pořádek uvádím i pár dražších pro případ, že například zjistíte, že některý z nich máte k dispozici v práci.

* * *

Textové editory

V případě, že máte knihu bez obrázků, jako první se nabízí textový editor Word nebo OpenOffice. Tuto variantu jsem už pokryl v eBooku „Vydání knihy SAMODOMO“, takže jen ve stručnosti:

Textové editory zmenšují obrázky, které do nich vložíte. To je jejich hlavní nevýhoda. Jinak se jedná o nejlevnější variantu – program je zdarma (OpenOffice), tisk obstará CopyGeneral (i když máte doma tiskárnu – stránky totiž potřebují „vyřadit“ tak, aby šly správně po sobě) a výrobu knihařství. S jednou knihou se tak vejdete do cca 500 Kč, levnější v přepočtu na kus je pak tisk více kusů na digitální tiskárně – to už je ale potřeba udělat i obálku. Na tu můžete použít Photoshop nebo jeden z následujících programů.

V poslední době se sice na YouTube objevila spousta angl. návodů, jak udělat „Book Cover“ (obálku) ve Wordu, jeden beze slov je třeba tady, ale u všech je zřejmě myšlena obálka e-knihy, nikoli tištěná obálka fyzické knihy. Nasvědčuje tomu i to, že žádný ze mnou shlédnutých návodů neobsahoval export hotové práce do PDF, bez čehož se neobejdete, chcete-li tisknout.

Hned několik takových návodů najdete u Dereka Murphyho, který to v závěru jednoho videa dokonce zmiňuje – že jde o obálku pro Kindle a e-knihy.

* * *

Microsoft Publisher

Aplikací od Microsoftu, která je pro publikování určena, je MS Publisher. Je ale drahý, nenašel jsem ho nikde pod 5 000 Kč, proto na něj jen symbolicky upozorním pro případ, že byste díky tomu zjistili, že jej máte v práci jako součást MS Office Pro. Český videotutoriál najdete zde.

* * *

QuarkXPress

Dříve univerzální sazečský profesionální standard (který byl odsouzen k zapomnění InDesignem), který opět zmiňuji pouze pro pořádek, protože v českých obchodech jsem jej našel kolem 30 000 Kč, což není varianta pro nás.

* * *

Scribus

zdroj obrázku: Lifewire

Podle grafiků, kteří znají Scribus lépe, má proti InDesignu tyto nevýhody:

  • mnohem omezenější typografické možnosti
  • těžkopádné a pomalejší uživatelské rozhraní
  • špatná dokumentace a menší množství diskusních fór
  • nepodporuje barvy Pantone
  • neumí otevřít a upravit dokumenty InDesignu

Scribus je open-source software a existuje ve verzích pro Apple, Windows i Linux. Lze v něm vytvářet plnohodnotné dokumenty – a je zdarma. Podrobnější popis najdete zde.

Je to už program s celou řadou možných nastavení, takže bude chvíli trvat, než se s ním naučíte a práce se pro vás stane jednoduchou. Tutoriál (beze slov, takže není nutné umět anglicky), který ukazuje, jak vytvořit ve Scribusu brožuru s grafickými prvky, najdete zde.

Mnohem delší a podrobnější (český) návod, ve skutečnosti natočenou přednášku, najdete na YouTube ve videu „Pirátské listy snadno a rychle: Pomohl Scribus“.

Sadu několika českých návodů nabízí YouTube kanál „Kursy.cz“.

Celkem podrobný návod na videích najdete na této stránce, a samozřejmě i na stránce programu samotného.

* * *

Affinity Publisher

(reklama – ukázka Affinity)

Tento program se objevil teprve nedávno, aby doplnil slibně se rozvíjející řadu alternativ k balíku od Adobe – aplikace Designer (vektorový editor) a Photo (bitmapový editor).

Něco o programu a jak se s ním pracuje najdete zde.

V případě Affinity Publisheru je to ale zatím podstatně horší, pokud jde o návody. Abyste jej ovládli (když nepočítám pracnou metodu pokus-omyl), budete angličtinu potřebovat. Ostatně, pouze v angličtině je zatím i pracovní prostředí. Nepochybuji, že za pár let bude situace jiná a pokud Publisher dokáže udržet krok a směr, bude tu návodů v češtině dost.

Naštěstí, mnoho videotutoriálů je použitelných i pro neangličtináře – když vidíte na monitoru pohyb kursoru, odhadnete, na co uživatel kliká a dokážete to po něm zopakovat. Zkuste si to. Proto uvádím i návody v angličtině.

Toto jsou tutoriály přímo od Affinity, ale jsou specializované na jednotlivé nástroje a činnosti: Affinity Publisher for desktop – tutorials (Beta)

Ukázka založení dokumentu:

Affinity Publisher Tutorial – How to setup a document

Přehled uživatelského prostředí:

Affinity Publisher Tutorial – User Interface Overview

https://youtube.com/watch?v=epQpuzWsv20

Vytvoření obálky pod 5 minut:

Create a Cover in Under 5 Minutes

kniha

Jednorázová práce – obálka

Je možné, že vaše knížka je uvnitř pouze textová, takže jste si ji dokázali vysázet v obyčejném textovém editoru, ale chcete, aby měla barevnou obálku. Ať už z důvodů estetických nebo proto, že potřebujete výtisků víc a spíše než knihařství zvolíte digitální tiskárnu. Pro takový jednorázový job se vám asi nechce instalovat a učit se s nějakým poměrně složitým programem.

Určitě se ale obálka nesmí odfláknout, takže pokud umíte anglicky, přečtěte si nejdřív zdarma příručku “Cover Design Secrets that Sell” od Dereka Murphyho nebo mé blogy o knižní obálce:

Jsou vaše obrázky pro knihu použitelné?

Jak získat zdarma obrázky, kterými své čtenáře uhranete

Věda jménem “knižní obálka” – 1. Principy

Věda jménem „knižní obálka“ – 2. Kam pro obrázek

Věda jménem „knižní obálka“ – 3. Vektory a text

Věda jménem knižní obálka – 4. Jak vymyslet námět

K instalovanému software naštěstí existují alternativy, a online služby mají tu výhodu, že pokud neumíte anglicky, můžete si stránku nechat přeložit pomocí Google Překladače a i když jsou překlady občas divoké, většinou pochopíte, co se po vás chce:

V Adobe Spark lze obálku na knihu zhotovit online, ale ve verzi zdarma zbyde na obálce promo logo, což není u titulu knihy žádoucí.

U Boxshotu je zase na výběr ze šablon, které jsou vesměs jednoho typu – já bych si mezi nimi asi nevybral, ale je to otázka vkusu.

Na stránce PlaceIt! – stažení hotové práce tu stojí 8 USD – je dokonce video s návodem na jejich “Book Cover Maker”, které váš postup může urychlit:

https://youtube.com/watch?v=NiEgUBWBsCA


Vytvoření knižní obálky zdarma nabízí server Canva, kde mimochodem pohodlně vyrobíte i reklamy a hlavičky pro Facebook a nejrůznější bannery a pozvánky. Canvou se budu podrobněji zabývat v některém z dalších příspěvků.

Velmi pěkné, atraktivní, ale drahé předhotovené obálky koupíte na thebookcoverdesigner.com. Celkem draze vycházejí obálky i na creativindiecovers.com. Na západě jsou to možná ceny obvyklé, ale jsem přesvědčen, že podobně dobrého výsledku lze dosáhnout i za nižší cenu.

Nezaujala-li vás žádná z předchozích možností, mohli byste zkusit nechat si obálku zhotovit od někoho přes Fiverr.com. Kvalita pracovníků je tam kolísavá. Někdy vytáhnete perlu, někdy ne. Ale stojí to tak málo, že když to nevyjde napoprvé, zřejmě vás to nebude moc bolet, a nechcete-li se učit se žádným programem, alespoň bych to zkusil. Na druhou stranu, nečekejte, že se někdo za 5 USD přetrhne. Největší štěstí budete mít, když narazíte na někoho, kdo má vysoký standard a umí a i když to má za chvilku a nenadře se, výsledek je slušný. Pokud narazíte na Fiverru na někoho dobrého, budu rád, když ho nám ostatním doporučíte v komentářích pod článkem.

kniha

Shrnutí

Knihu bez obrázků lze vysázet v textovém editoru a obálku, chceme-li ji „obrázkovou“, pořídit přes Fiverr nebo koupit předpřipravenou a přizpůsobit si ji.

Máte-li Photoshop, třeba v práci, bohatě vám na vytvoření obálky stačí – na samém počátku své praxe jsem to nedělal jinak.

Stojí-li vám to za čas a jste ochotni se učit, vyzkoušejte Scribus nebo Affinity.

Ale tisknete-li větší počet kusů, raději uvažujte o vydání v zakázkovém nakladatelství, kde se o všechno postarají a nebudete riskovat, že si nechtě pořídíte 1000 ks zmetků. Tím neříkám, že nemohou něco pokazit, ale pravděpodobnost je asi výrazně menší.

Všichni, kdo čtou tento blog, vám budou vděčni, pokud zde nasdílíte své zkušenosti s prací nebo pokusem o ni v jakémkoli programu, který zmiňuji. A znáte-li další, tak tuplem, rád to sem doplním! Díky!

Kam pokračovat: Jak nabídnout svou knihu tak, že vám utrhají ruce nebo na PŘEHLED VŠECH ČLÁNKŮ

Chcete podpořit autora tohoto blogu a získat
kompletní návod na vydání a propagaci knihy?

Nebuďte na to sami! Připojte se do facebookové skupiny Jak si vydat knihu, a jak ji i prodat

Hledáte nakladatelství se slušnými podmínkami? Co třeba KLIKA?

Přehled všech článků tohoto blogu

Komentáře
  1. Crello napsal:

    Narazil jsem na free program Crello, podobný jako Canva.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *