Chcete si vydat knihu, ale tápete v oblasti autorských práv? Není to žádná věda. Stačí se držet pár jednoduchých pravidel – a jste celkem v bezpečí.
Obecně je autorské právo upraveno občanským zákoníkem – zákonem č. 40/1964. Doplňuje ho autorský zákon – zákon č. 121/2000.
Jsem pouze poučený laik, nikoli právník, takže všechna má tvrzení prověřte nahlédnutím do těchto zákonů, než se jimi začnete řídit.
Autorské právo se zabývá právními vztahy uživatelů a tvůrců tzv. „autorských děl“ k příslušným dílům. Tvůrci mohou být například spisovatelé, hudebníci, filmaři, architekti, urbanisté a programátoři apod. Prostřednictvím autorského práva stát poskytuje autorům po jistou omezenou dobu určitá výlučná práva k jejich dílu. Autorské právo je součástí tzv. duševního vlastnictví.
Lidově řečeno, autorské právo chrání to, co jste vytvořili, a pokud to někdo bez povolení okopíruje nebo bude vydávat za své, díky autorskému právu na něm můžete vysoudit doslova majlant.
No, navždy… Navždy tu nejsme, že ano. Ale je to vaše alespoň do vaší smrti a ještě o něco déle. Takže z vašeho díla může mít prospěch ještě váš potomek, ale poté, co od vašeho odchodu uplyne 70 let, může si s vaším autorským dílem dělat kdo chce co chce.
Přeju vám, abyste vydali tak skvělou knihu, že se ještě 70 let po vaší smrti budou nakladatelé třást na to, jak se na ní napakují. Pravdou ale je, že vás asi spíš zajímá, jak si svá práva ošetřit dnes…
Pokud jde o váš text nebo obrázek, zkrátka vaše autorské dílo, jste majiteli autorských práv. Nemůže vám je nikdo vzít a dokonce je ani na nikoho nemůžete převést – maximálně mu můžete dát výhradní užívací právo.
Druhá věc je, jaké máte důkazy – musíte být schopni doložit, že jste autorem díla, resp. kdy dílo vzniklo. Zveřejnění díla na internetu nestačí, protože daný server nemusí za pár let existovat. Optické médium, na kterém je uložena starší verze, se zase může stát nečitelným. Američtí autoři prý kdysi sami sobě dílo poslali poštou. Podrobněji o tom pojednává tento článek, který popisuje nejspolehlivější způsoby, jak datum vzniku a tudíž autorství dokázat.
Konečně, otázkou třetí je, zda jste ochotni absolvovat vleklý soudní spor, který bývá v Čechách nekonečný jako americký seriál. Já bych si za tu dobu, kterou strávím v síni a vyděláváním na právníky, raději napsal pár dalších knížek…
Uklidnit vás může to, že podle výše uvedeného článku „za celou moderní historii neexistuje v Čechách soudní precedens, kdy by byl někým kompletně zcizen nějaký rukopis beletristického díla a vydán jako dílo někoho jiného“.
Někdy chcete ve své knize použít dílo někoho jiného, ilustrátora nebo třeba fotografa. V takovém případě dbejte na to, abyste měli na užití jeho díla jasně udělené povolení.
Naprostou nutností je mít s daným člověkem písemnou smlouvu o užití díla, ve které vám dává souhlas s použitím v konkrétním (vašem) díle, a pozor – nezapomeňte tam ukotvit také použití pro reklamní a propagační účely. Vzor takové smlouvy najdete třeba ZDE.
Někdy je takovou osobou někdo, kdo je vám osobně blízký – přítel, partnerka nebo kamarád. I v takovém případě si s ním smlouvu udělejte! Když pominu to, že málokteré přátelství vydrží celý život, partneři se rozcházejí a vztahy v rodině může nenávratně poškodit třeba dědictví, může se stát i celá řada dalších věcí, kdy budete šťastni, že „papír“ máte: dotyčný může mít tragickou nehodu, skončit na delší dobu v nemocnici nebo může na nějaký čas přesídlit jinam a vy na něj ztratíte kontakt. A jako na potvoru, právě v té chvíli přijde někdo, kdo bude chtít doklad vidět.
Je to zkrátka základ: Na všechno mějte „papír“!
Je to tak lákavé. Zadáte dotaz do Google a v sekci Obrázky vám vyjede to nejlepší, co na dané téma na internetu je. Ale ouha… Většina z nich není volně k použití!
I pro obrázek stažený z internetu platí, že na jeho použití musíte mít licenci, pokud není dílo označeno jako „Creative Commons“ nebo výslovně uvedeno, že je obrázek volně k užití včetně komerčního.
Jak zjistit, které použít můžete a které ne? Budete muset licenci „vystopovat“ u každého daného obrázku. Navštívit jeho zdrojovou stránku a podívat se, zda je dílo volně k dispozici nebo jej lze zakoupit.
Můžete ale Googlu říct, aby vám rovnou ukázal ty obrázky, které jsou volně k použití:
Nejdřív dejte vyhledat příslušný výraz. Kliknete-li nahoře pod vyhledávacím řádkem na „Nastavení“ a pak „Rozšířené vyhledávání“, najdete dole položku „práva k užití“, jejíž hodnotu změňte na „lze volně užívat nebo sdílet, i komerčně“. A dejte vyhledat. Google vám ukáže jen takové obrázky, které lze volně používat.
Pokud obrázek stáhnete z fotobanky, ujistěte se, že jej držíte pod správnou licencí. Některé fotobanky jich mají víc a vy si chcete být jisti, že ta vaše zakoupená umožňuje použití, které potřebujete. Pamatujte, zodpovědnost za užití správného druhu licence je na vás.
Ať vymyslíte cokoli, abyste se vyhnuli dohodě s autorem nebo placení za licenci, lidově řečeno, ať s tím zkusíte „vydrbat“ jakkoli, může vás pokus o podvod dohnat. I při stahování z internetu. Jak říká Tomáš Bejček, „mnoho fotobank má sofistikované softwary, které při lustraci internetových stránek poznají shodu či podobnost neoprávněně použitých fotografií z jejich sortimentu. Fotobanka pak vyzve příslušného provozovatele internetové stránky k odstranění snímku a zaplacení bezdůvodného obohacení vzniklého neoprávněným užíváním.“
A také, jak se říká, „náhoda je blbec“. Pokud držitel autorského práva zjistí – jakkoli jste přesvědčeni, že je to nepravděpodobné – že jste jeho dílo užili nelegálně, u soudu vás může vysvléci do trenek stejně efektivně, jako žena muže při rozvodu.
Protože jsem čerpal výhradně ze zdrojů dostupných přes internet, na kterém se vyskytuje i spousta mylných informací, bude nejlepší, když si články prohlédnete sami a posoudíte pro sebe spolehlivost jejich zdrojů:
Spisovatelské listy:
Omyly týkající se autorských práv (www.otevrenevzdelavani.cz)
Máte na to autorská práva? (www.businessinfo.cz)
Autorská práva e-knih a „papírových“ knih nejsou stejná (www.podnikatel.cz)
Autorská práva a překlady knih (www.profiprekladatel.cz)
A pokud byste nikde svou odpověď nenašli,tady je nejpodrobnější materiál, jež jsem na toto téma našel. Ale nejste-li v nouzi nejvyšší, radši ho v zájmu své psychické kondice vynechte 🙂
OCHRANA AUTORSKÝCH PRÁV (Informační materiál pro učitele k výuce na základních a středních školách)
Je něco, co jste v článcích nenašli? Chybí vám ještě nějaká informace? Napište mi do komentářů pod článkem.
Kam pokračovat: Jak nabídnout svou knihu tak, že vám utrhají ruce nebo na PŘEHLED VŠECH ČLÁNKŮ
Chcete podpořit autora tohoto blogu a získat
kompletní návod na vydání a propagaci knihy?
Nebuďte na to sami! Připojte se do facebookové skupiny Jak si vydat knihu, a jak ji i prodat
Hledáte nakladatelství se slušnými podmínkami? Co třeba KLIKA?
Pěkný článek 🙂
Nejvíce oceňuji odkaz na kvalitně zpracovaný vzor smlouvy.
Děkuji a těším se na další články od Vás 🙂
Za ten díky strýčkovi Google 🙂
Díky za článek i za odkazy! Ještě bych uvítal souhrnný přehled dalších prací na knize, které podléhají autorskému zákonu (např. obálka knihy a sazba) a které nikoliv (např. korektura). Aktuálně mám nabídku na vydání knihy, která už kdysi vyšla u jiného vydavatele. I když mi její autor ochotně postoupil původní tisková data, kde by stačilo jen přepsal nakladatele, uvažuji o vyhotovení nové sazby a obálky, abych se do budoucna vyhnul případným sporům, protože autoři původní sazby a obálky před 20 lety jsou dnes kdovíkde.
Sazba podle mě autorskému zákonu nepodléhá, korektura také ne, u obálky záleží na nastavení práv u nakladatele, příp. grafika, a licenci na obrázek. Nemůžete jen přepsat nakladatele. Jednak s PDF nic moc neuděláte, a jednak pokud v tisk, datech změníte jedinou čárku, což je i jméno nakladatele, potřebujete nové ISBN a tudíž i čárový kód. Pokud jsou původní tvůrci nedohledatelní, určitě knihu udělejte znovu.
Pan Pistorius v příručce Jak se dělá kniha píše, že typografické úpravy autorskému zákonu podléhají a doporučuje uzavřít s typografem licenční smlouvy (je to na str. 135), tak jsem vycházel z toho. Děkuji za vyjádření k problému – knihu tedy udělám znovu.
Tak má asi pravdu on, jen já v tom „nejedu“ – nedělám žádná grafická díla a nenapadá mě ani, jak by mou sazbu mohl někdo zcizit, aby se mu to vyplatilo 🙂 Ale co jsem napsal o změnách a ISBN platí.
Zdravím, díky za zajímavý článek. Zajímalo by mne, jak si v souvislosti s autorskými právy stojí třeba takové ty oblíbené dárkové knížečky s citáty?
Budu-li chtít vydat vlastnoručně zkompilovanou sbírku citátů na nějaké téma (u nichž samozřejmě řádně uvedu autora), musím mít ke každému kousku souhlas? Nebo je použití v tomto případě od souhlasu osvobozeno?
Děkuji, T.
Nejsem v tomhle odborník, ale myslím, že když správně ocitujete, souhlas nepotřebujete…
Dobrý den, mohl byste mi prosím poradit, jaký je postup: dlouho nemohu sehnat přeloženou knihu, nakladatelství dotisk nechystá, tak že bych práva odkoupil, případně, kde zjistím podmínky, jaké mají na práva pro ČR. děkuji Marek
Mám podobný probém. Děkuji za Váš dotaz!
Zkuste https://www.dilia.cz/. To je zástupce práv spisovatelů v ČR.
Dobrý den,
chtěla bych v tištěné knize použít obrázek britské výtvarnice, která zemřela před 40 lety. Chci se domluvit na podmínkách, případně zaplatit, ale nevím komu. Můžete poradit, kde to zjistím?
Děkuji.
Zuzana
S tím jsem se ještě osobně nesetkal… V Čechách se kolektivní správou práv zabývá agentura Dilia, ti by měli být schopni poradit a možná to i zařídit, případně by měli vědět, na koho se obrátit.
https://www.dilia.cz/
Pradědeček zemřel roku1942.Vše dědil děda,pak můj táta a pak já.Vydal 19 knih,z nich některé byly různými vydavatelstvími opětovně vydány.Nikdo se naší rodiny neptal na souhlas.Mám nějaká práva nebo ne?
Už ne, zanikají 70 let po smrti… Takže v r. 2012. Můžete to klidně použít, jen to může udělat kdokoli. Což má však minimální pravděpodobnost.
A když knihy vydali r.1996 a 2007,kdy ještě práva běžela? Mám i smlouvu,ve které jsou práva vyhrazena pro něj i pro dědice,a to i v zahraničí a na zfilmování.I přímo ve vytištěné knize na první straně je nápis že veškerá práva si autor vyhrazuje,takže to nemohli přehlédnout.
Děkuji za odpověď
Doporučuji se obrátit s prosbou o konzultaci na Dilia, https://www.dilia.cz/21-kolektivni-sprava-autori.
Oni to mají v ČR na starosti. Zavolejte jim, jsou vstřícní.
Hezky stručně sepsáno, zrovna si tím vším též procházím. Na ty práva k fotkách/obrázkům je potřeba si dávat pozor. Některé licence jsou jen na určitý počet výtisků. Je potřeba si to pohlídat. Pak dnes je potřeba ISBN či ISSN pro online. To je celkem snadné, a už jej máme přiděleno 🙂
Na autorská práva k obrázkům chci vždycky mít papír.
Dobrý den, je možné vydat knihu inspirovanou existujícím universem? Konkrétně mám na mysli případ, kdy již existuje vymyšlená společnost tvořená určitými kastami, které někdo pojmenoval – je to už porušení autorských práv, pokud je v úvodu uvedeno, kde jsem se inspirovala a z čeho vycházím?
Zdravím, rád bych se zeptal, jak to funguje s autorskými právy, pokud dá autor dílo volně k dispozici.
Např free e-book. Podléhá i takové dílo zákazu redistribuce, když ho dal autor volně veřejnosti? Nebo je možné ne napr přeložit (pokud je to zahraniční) a poté prodávat jako klasickou knihu?
Díky za info