Redaktor, nebo korektor?

Redaktor je člověk, kterého si najmete, aby váš text „splavnil“, upravil do lépe čitelné formy. Redaktor opraví kostrbaté formulace, špatný slovosled, nevhodně nebo příliš často použitá slova a ohlídá, aby se Iveta na konci nejmenovala Yveta. Když uvidí nějakou pravopisnou chybu, opraví ji, ale není to to, na co se soustředí.

Korektor opravuje chyby. Opraví špatné „i/y“, překlepy, chybějící čárky či tečky a když je grafik amatér, tak i krátké dělítko (divis) na dlouhou pomlčku nebo špatné uvozovky. Takových chyb bývá v textu mnoho a chcete-li, aby u textu citliví čtenáři neskákali dva metry do výšky, korektora si pořiďte – nebo alespoň dejte text k opravě minimálně dvěma lidem s talentem na češtinu.

Cena korektury se pohybuje mezi 40–150 Kč za normostranu.

Správně korektor provede dvě čtení: první elektronicky POTÉ, co je text kompletně dokončen (PŘEDTÍM, než ho dostane grafik!), a druhé úplně nakonec, kdy už je kniha „zlomena“ do dvoustran, a to na papíře. Na papíře jsou totiž chyby vidět lépe.

Opravdu dobrých korektorů je málo. Přesto je to práce náročná časově i na soustředění a jsou to většinou poctivě odpracované peníze. Ale raději si připlaťte za dobrého korektora, po tom špatném budete muset dát knihu ke korektuře znovu. Pokud to poznáte včas. Pokud ne, můžete celý náklad vyhodit…

Proto jsme pro Vás začali korektory testovat:

.

Kam pokračovat: rubrika Záhadné pojmy

.

.

Jste v oboru nováčkem? Stáhněte si e-book zdarma Už nechci psát do šuplíku

Chcete si zkusit tiskové podklady vyrobit sami? Připravil  jsem pro vás e-book zdarma s návodem.

Zajímá vás, jak vypadají moje živé kurzy „Jak si vydat knihu“?

Zpět na titulní stránku blogu

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *