Obálka na zakázku zdarma od umělé inteligence?

Skvělá obálka je základ dobrých prodejů. Autoři, kteří nemají na zakázkovou originální práci, většinou hledají ve fotobankách. Jejich nevýhodou ale je, že můžete vybírat jen z toho, co existuje. Smět si to tak naporoučet… 

Mám úžasnou zprávu. Nedávno se zrodila revoluce. Nástroj tak mocný, že si z něj mnoho z vás „sedne na zadek“ – jako já. A někteří z vás se na něm pravděpodobně stanou závislými a úplně zapomenou, že existoval nějaký přihlouplý Facebook.

Tohle je úplně nový level: Kreativní závislost… Závislost na tvoření.

Tohle je jedna z interpretací, jak vidí tato umělá inteligence sama sebe
(zadání: personality of midjourney ai, surreal, cinematic, very detailed, –ar 3:2)

Můžete mít tak fantastickou obálku, jakou si jen dokážete vysnít. ZDARMA! A nepotřebujete k tomu vůbec žádné grafické vzdělání. Pouze svou fantazii – a čas. 

Hodně času. Protože vás to bude hrozně bavit. Včera jsem zahlédl post od chlápka, který už třetí den v řadě nedokázal odejít do práce. Nemůže. Hraje si… Doufám, že mi za to nebudete jednou nadávat. Já to nevymyslel! Jsem taky oběť.

Tento tip jsem dostal od jednoho z členů naší facebookové skupiny Jak si vydat knihu, a pak ji i prodat. Tým několika chlapíků dal hlavy dohromady a vytvořil umělou inteligenci. Ale ne ledajakou. Je to umělá inteligence s fantazií… (Samozřejmě přeháním. Jak už to tak u algoritmů bývá, je za tím analytika. Ale naozaj, zvonka to tak vyzerá…)

Když hledím na některé obrázky, jímá mě až posvátná hrůza: Jak je možné, že tohle dokáže vytvořit pouhý program? Nuže, pojďme se na ten zázrak podívat a představit si, co pro vás může udělat…

Naše kreativní AI se jmenuje Midjourney (MJ). Než ji začnete hledat, vězte, že to hlavní se neodehrává na jejich webu, ale na komunikační platformě Discord. Takže abyste mohli MJ používat, musíte se na Discord přihlásit. (Je to zdarma.)

MJ tvoří obrázky na základě textu. A z výtvarného hlediska funguje úžasně, dokáže váš obrázek propracovat do těch nejmenších detailů. Na každý dotaz (zadání) vám „vyhodí“ čtyři varianty a vy máte možnost buď vytvořit další 4 varianty kteréhokoli ze čtyř obrázků, nazvětšovat ho nebo nechat ze stejného zadání vygenerovat nové návrhy.

V úvodním obrázku jsem MJ zadal, aby vizualizovala sama sebe v surrealistickém stylu a sdělil jsem jí poměr stran (výše). Nic víc. Cinematic je pokyn, se kterým to prý často vypadá líp, proto jsem ho přidal. (Teprve se s Midjourney učím a tenhle článek je jen tip na fascinující a zároveň praktickou hračku, nikoli sofistikovaným návodem.)

kniha

Obálkostroj

Obrázky z Midjourney jsou neuvěřitelně pestré a z jednoho zadání lze vygenerovat 50 úplně odlišných obrázků. AI vám nikdy nevytvoří ze stejného zadání to samé. A pravděpodobně ani nikdy nevytvoří přesně to, co jste chtěli. Častěji to bude spíš něco o dost jiného, než jste měli na mysli. 

Popravdě – některá zadání jako by na MJ ani neměla vliv. A některé věci prostě neumí – například jsem zkoušel různé kombinace se slovem kniha, ale výsledek se jí podobal málokdy nebo jen vzdáleně. Nebudete-li schopni dosáhnout požadovaného výsledku, můžete zkusit jinou „obrázkovou“ AI – Dall-E. Ta v reálnosti vyniká, MJ je mnohem „umělečtější“.

Při hraní s Midjourney je proto zapotřebí flexibilita. Nesnažte se vytvořit přesně to, co jste si vysnili. Spíš si definujte pocit, který má z obálky prýštit, vytvořte více variant a pak vyberte tu, která zadání vyhovuje nejvíce.

Od obrázku, který se vám líbí nejvíc, můžete vytvořit zase 4 varianty. Když se vám v dalším kole budou líbit dva, vytvoříte od nich dalších 8 variant. Když se nakonec dostanete k variantě, kterou chcete použít, nazvětšujete si ji na maximum. Narozdíl od klasického zvětšování bitmap je tohle typ kreativního zvětšování, kdy AI do obrázku přidá nové detaily a textury. 

kniha

Praktické používání

Když se přihlásíte na Discord a připojíte ke kanálu Midjourney, dostanete zdarma možnost vytvořit cca 25 obrázků či jejich variant. Trial vám vyprší celkem rychle, mně za pár hodin, a to jsem přemýšlel a netvořil impulzivně jeden za druhým. 

Naštěstí nejsou drahé ani placené programy: Za $10 dostanete cca 200 obrázků na měsíc a za $30 neomezené množství. To bych ale spíš nedoporučoval, jinak skončíte jako ten chlapík, co kvůli tomu neodešel do práce…

Ve skutečnosti je to sice trošku složitější – na zvětšování budete potřebovat vyšší výpočetní výkon a toho máte tuším 200 hodin, ale lze si nastavit „relax“ mode, když nespěcháte, a pak si své přidělené výpočetní hodiny plýtvat nebudete. Tuhle oblast nemám osobně prakticky prověřenou. Zatím jsem nenašel odvahu přejít na „unlimited“ program. To udělám, až budu připraven u toho strávit celý měsíc, protože tak to samozřejmě dopadne…

Z toho, co jsem zatím vypozoroval, se Midjourney zatím asi lépe vypořádává s obrázky, kde mu necháte „velký prostor pro fantazii“. A to včetně naprosto nesmyslných výrazů. Můžete zkusit zadat třeba „cthulu“ nebo jen „hhh“ a budete zírat. Bude to ale zřejmě na hony vzdálené tomu, co si pod tím představujete vy (ostatně, jak si představit hhh?).

Což znamená, že než se dostanete k něčemu, co bude pro vás použitelné, zřejmě budete muset vygenerovat desítky obrázků. Znamená to, že směr uvažování AI nelze ovlivnit? Ne. Ale „obrázek na zakázku“ to velmi pravděpodobně taky nebude.

kniha

Ovládání a operátory

Zadání tvorby obrázku je jednoduché: Do chatovacího pole Discordu napíšete lomítko a im, a nabídne se vám příkaz /imagine prompt:

A za tento příkaz napíšete svůj text.

Zadání pro obrázek, který chcete vytvořit, se skládá ze tří částí: nejdříve odkazy na referenční obrázky, potom popis a nakonec operátory.

Začneme odkazy: Podle toho, co jsem zatím viděl – i když toho nebylo moc – referenční obrázky ani zdaleka nefungují tak, jak byste čekali. Já bych čekal dodržení kompozice, palety barev a třeba i úhlu, ze kterého je objekt zabrán. Výsledky se ale od referenčních obrázků tak lišily, že jsem jen stěží hledal paralely. Prozatím jsem tedy tuto část pro sebe vynechal. Třeba bude lépe fungovat v nějaké další verzi nebo se ji časem naučím používat lépe.

Druhá část je popis a stylizace. A to je další úžasná vlastnost Midjourney: Dokáže napodobit jakýkoli styl, včetně slavných malířů. Zadáte třeba „liquid books in the style of Salvador Dali“ a dostanete pár Dalího „dosud nepublikovaných“ děl. Tady se dotýkáme autorských práv, ale o těch si povíme až nakonec. Výborně fungují i styly obecné, jako steampunk či surrealism. Celé ovládání Midjourney je v angličtině, té se nevyhnete, proto by vám nemělo dělat potíž ani toto video s tipy na vyhledávací slova.

Co v popisu nefunguje, jsou třeba slova jako „without”  nebo „not”. MJ je v podstatě ignoruje (stejně jako náš mozek, zajímavá náhoda) a nechtěný předmět se bude asi naopak snažit nacpat všude. Ale pokud se do toho více ponoříte, můžete se naučit přidělovat jednotlivým prvkům popisu váhu, jak je to popsáno v tomto videu.

Další popis ovládání najdete zde: How to Get the Image You Want in Midjourney: Stylize, Quality, Weight Parameters Explained Visually

Na webu Midjourney (tedy už ne v Discordu) budete mít své pracovní prostředí a v něm najdete nejen archiv a kalendář všech obrázků, které jste kdy vytvořili, ale také přehled malířských stylů. Stačí si zkopírovat jméno umělce a přidat jeho styl do zadání.

Závěr zadání tvoří operátory. Ty zatím používat příliš neumím, pro začátek pracuji hlavně s poměrem stran (–ar 1:1 je čtverec, –ar 2:3 je obr. na výšku – první se udává šířka, stejně jako u formátu knihy). V tomto videu najdete popis dalších parametrů jako –uplight, –hd, –test, –fast, –vibe, –vibefast, –stop, –seed, –sameseed či –video (nejsou to zdaleka všechny, které lze použít – kompletní přehled najdete zde.).

Uživatel  ArtOfSoulburn zveřejnil ve svém videu výrazy, které mu fungovaly, i ty, které se nijak neprojevily:

kniha

Modifikace

Když své zadání odklepnete, začíná AI pracovat. Vytvoří vám 4 obrázky. Ze začátku jsou to jen rozmazané skvrny a můžete sledovat, jak se z nich postupně stávají propracované obrázky. Pokud byste chtěli některý z nich zachovat, zvětšete si ho a vyfoťte si obrazovku, jinak bude nenávratně ztracen. Nebo byste si museli vytvořit video (parametr –video) a z něj obrázky po jednom vyextrahovat.

Výsledkem hotové práce budou 4 obrázky a pod nimi tlačítka: U1, U2, U3 a U4 a V1, V2, V3 a V4. U = upscale (zvětšit) a V = variations (variace). Obrázky počítejte zleva doprava a shora dolů, jak jste zvyklí. Je tam ještě jedno tlačítko – obnovit (dvě šipky tvořící kruh). To když se vám výsledek nezamlouvá a chcete to zkusit znovu se stejným zadáním. Jak jsem psal, AI vám vygeneruje vždycky něco jiného.

kniha

Autorská práva

Je to jednoduché a přímočaré… Žádná nejsou. Nikdo je nemá. Tudíž ani vy.

V důsledku to znamená, že své Midjourney výtvory můžete volně používat a dokonce i prodávat, nebo prodávat díla, která jste na jejich základě vytvořili. Zároveň ale nemůžete zabránit nikomu jinému, aby vaše dílo vzal a začal nabízet na úplně tom samém místě (myslím třeba fotobanky). 

Tohle je ale web pro autory a ne pro grafiky, kteří si chtějí přivydělat. Proto předpokládám, že jsou vám fotobanky ukradené a budete tvořit obrázek pro svou knižní obálku. A v takovém případě považuju za zcela minimálně pravděpodobné, že by vám váš obrázek někdo ukradl.

Vyloučené to samozřejmě není. Vaše výtvory jsou vidět ve feedu Discordu a kdokoli si je může uložit a použít. Jen to považuji za nepravděpodobné. A i kdyby z něj někdo třeba v Indii udělal na něco reklamu, bude vám to vadit? Nejspíš ne…

Aktualizace: Po zveřejnění svého článku jsem objevil tento. Když začínáme, každý úhel pohledu se hodí!
Jak na Živě používáme Midjourney. Poznatky a zkušenosti z kreslení obrázků pomocí neuronové sítě

Aktualizace 2/2024:
Vývoj Midjourney pokračuje raketovým tempem – momentálně máme již verzi 6, a velmi podstatně vylepšený Dall-E 3 je k dispozici úplně zdarma ve vyhledavači Bing (takže si ho můžete hned teď vyzkoušet). Popravdě, s rychlostí vývoje AI tento blog nemá šanci udržet krok, nemám-li psát pouze o ní.
Zajímá-li vás aktuální stav konkrétního nástroje, hledejte na zahraničních YouTube kanálech zasvěcených AI, třeba Matt Wolfe.

Tápete, jak přijít k obálce? Bylo by Midjourney řešení pro vás? A máte taky obavy ze závislosti na něm? Podělte se v komentářích pod článkem!

Chcete získat kompletní přehled za dva týdny bez nekonečného slepování střípků informací? Přidejte se k těm, kdo už objevili průvodce Vydej si vlastní KNIHU.

Nebuďte na to sami! Připojte se do facebookové skupiny
Jak si vydat knihu, a jak ji i prodat

Hledáte nakladatelství s nejlepšími podmínkami? Co třeba KLIKA?

Přehled všech článků blogu

Jiří Nosek
průvodce autorů českým knižním bludištěm
o blogu a mé cestě k autorskému vzdělávání
Komentáře
  1. AI ako tvorca napsal:

    úžasné a taktiež trochu desivé 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *