O kolik nám podražilo vydání knihy?

 Ať jste to zaznamenali nebo ne, na přelomu let 2021/22 došlo k nedostatku a prudkému zdražování papíru. Na to plynule navázala vysoká inflace a zdražení energií, a všechno dohromady se značně podepsalo na cenách, za které lze vydat knihu. 

Tím se pro nás jako autory vydávající vlastním nákladem mění i matematika prodeje a strategie, kterou se řídíme ve svých plánech. Znamená to také, že značně naroste počet těch, kteří si spočítají, že prodávat přes distributory se jim vůbec nevyplatí…

kniha

Co se stalo?

V první řadě je potřeba říci, že do ČR se většina papíru dováží, není to tedy malý výkyv na českém trhu, hlavní vliv mají globální trendy.

Za klíčový faktor považují odborníci především to, že v posledních letech klesala spotřeba tiskového papíru a některé tiskárny opustily či omezily jeho výrobu.

Pak přišla celosvětová koronavirová panika a restrikce. Uzavírání hranic a narušení dodavatelských řetězců vládami celého světa způsobilo zpomalení dodávek papírů z Číny. Když se nedostatek papíru začal projevovat, větší tiskárny to polekalo a snažily se předzásobit, aby měly na co tisknout. 

„Jednou z příčin nedostatku papíru je také to, že Amerika nakupuje v letošním roce v Evropě, protože se údajně nedomluvila s Čínou,“ přichází s další dílčí příčinou v tomto článku majitel tiskárny Garamon Hradec Králové. To všechno dohromady utvořilo „dokonalou bouři“ na trhu s papírem.

„V předchozích letech jsme při objednávce tisku počítali s tím, že tiskárna následně objedná papír, který bez problémů dostane nejpozději do tří týdnů. Nyní je to šest týdnů, někdy i tři měsíce. To nás nutí jinak plánovat a objednávat tisk mnohem dříve,“ uvádí šéf nakladatelství Euromedia Group v tomto článku.

Ale protože peníze se v posledních letech tisknou v naprosto bezprecedentních objemech, přišla zcela očekávatelně také vysoká inflace (kterou odborníci na ekonomiku předpovídali už dlouhá léta). Krátce nato napadl Putin Ukrajinu a následné sankce vyhnaly vzhůru ceny energií. Jak asi tušíte, tiskové stroje zbaští energie spousty. Další energii pak spálí dopravci, když vezou papír a knihy do skladů distributorů nebo ke knihkupci. Že musí svítit a topit i distributor a knihkupec je celkem jasné.

To již sice s papírem nesouvisí, ale stále jsou to další dílčí zvýšení ceny, která ovlivňují, kolik za vydání své knihy zaplatíme. Prošli jsme tedy dokonalou bouří (tím samozřejmě neříkám, že za rohem nemůže čekat další) a naše výrobní náklady se značně zvýšily. O kolik, a co to pro nás znamená v praktické rovině?

kniha

Divoký Západ v Čechách

V první řadě – zdražení není rovnoměrné, nezdražovaly všechny papíry stejně. Podle tiskáren, s kterými spolupracujeme, ale zdražil zhruba na dvojnásobek třeba právě nejčastěji používaný papír – bílý dřevitý (BO). 

Za druhé – neskončila nám inflace a za rohem je zima, kdy může opět vyletět cena energií, zdražování proto neskončilo, cena pořád pomalu roste. Ale nedá se to srovnávat s raketovým růstem z doby před půl rokem – to byl vyloženě „Divoký Západ“, kdy vůbec nebylo možné zaručit, že autor nakonec nezaplatí víc, než kolik vyšlo v předběžné kalkulaci.

V té době byl zkrátka papíru nedostatek, a tak se děly i věci, při kterých jsem si připadal jako v nějaké banánové republice: Tiskárna nám udělala kalkulaci a objednala papír. V té době trvalo doručení cca 4 týdny. A během této doby jim dodavatel papír 2x zdražil. Když se tiskárna ohradila, že přeci objednávala za jinou cenu, bylo nám řečeno: „Berte nebo nechte být. Za vámi čeká fronta dalších, kteří si ho rádi vezmou i za tuto cenu.“ A bylo. Zákazník mohl nesouhlasit, ale pokud chtěl svou knihu mít vyrobenou, neměl na výběr.

Zadáváte-li tedy knihu vydavatelství, počítejte raději s tím, že cena může od kalkulace ještě narůst. Kniha se totiž vydává poměrně dlouhou dobu – 14 týdnů a víc (ale znám vydavatelství, kde si počkáte i rok a půl a ani vám nezaručí, že se to neprotáhne)  – a to je času více než dost na to, aby se stala spousta nečekaných věcí a s cenami toho či onoho zahýbala. Tiskárna dostává zprávy o tom, že se bude zdražovat, třeba jen tři týdny předem a někdy méně, podmínky se tedy mohou stále měnit „za chodu“.

kniha

Příklady

Abychom se nebavili pouze imaginárně, vybral jsem ze svého archivu několik cen z doby „předtím“ a nechal je přepočítat na aktuální. (V cenách je pouze tiskárna, doprava a odpovídající DPH. Pokud si podklady nepřipravujete sami, připočítejte si ještě cca 25 000 Kč za sazbu.)

První zadání je pro černobílou knihu (s barevnou obálkou) v měkké vazbě, formátu 148×210 mm a na bílém papíře:

Náklad: 500, 700, 1000 ks
Formát: A5
Vazba: V2
Blok: 300 stran 1/1, BO90g
Obálka: 4/0 lamino lesk

Tato kalkulace vyšla v říjnu r. 2021 na:
500 ks – 38 150,– Kč (bez sazby)
700 ks – 43 580,– Kč (bez sazby)
1000 ks – 51 470,– Kč (bez sazby)

Aktuální kalkulace (2022):
500 ks – 45 140,– Kč (bez sazby)
700 ks – 52 160,– Kč (bez sazby)
1000 ks – 62 310,– Kč (bez sazby)


Druhá kalkulace je na knihu v pevné vazbě (vázanou), s přílohou 16 barevných stran (což znamená, že barevné stránky jsou sdružené na jednom místě):

Formát: A5
Náklad: 500, 700, 1000 ks
Vazba: V8a
Blok: 188 stran 1/1 + 16 stran 4/4, BO90g
Obálka: 4/0 lamino mat

Tato kalkulace vyšla počátkem srpna r. 2021 na:
500 ks – 37 270,– Kč (bez sazby)
700 ks – 41 270,– Kč (bez sazby)
1000 ks – 48 390,– Kč (bez sazby)

Aktuální kalkulace (2022):
500 ks – 45 140,– Kč (bez sazby)
700 ks – 52 160,– Kč (bez sazby)
1000 ks – 62 310,– Kč (bez sazby)

Pokud ceny rostou rychleji než vaše možnosti, je načase začít uvažovat o tom, že by vás vydání knihy stálo jen práci, nikoli peníze – tedy zkusit si sehnat sponzora nebo vybrat ve sbírce

Vydání knihy je podle mne dostupné všem, bez ohledu na finanční situaci. Ty největší překážky se skrývají ve vaší hlavě a v tom, o čem si myslíte, že se vám nemůže povést. Nedá se totiž dokázat něco, čemu nevěříte. Jakmile svou hlavu odblokujete, najednou to půjde – za finance ze sbírky nebo od sponzorů u mě vydává skoro pětina autorů. Včetně takových, kteří ještě krátce předtím princip sbírek vůbec neznali.

kniha

Vydávat či nevydávat?

Teoreticky se samozřejmě může stát, že papírny začnou vyrábět víc tiskového papíru a ten zlevní. Že Putin stáhne ocas, omluví se a vysmahne z Ukrajiny (i když nevěřím, že by se mu kdokoli soudný po tom vraždění vrhl do náruče a dělal, jako že se nic nestalo). Stejně jako se čistě teoreticky může stát, že se přestanou tisknout peníze, začnou je stahovat z oběhu a tím dojde k deflaci – ceny klesnou.

Žijete ale v reálném světě. Zatímco to první se stát může, k tomu druhému a třetímu podle mě nedojde téměř na 100 %. (Kremelský car je iracionální a neinformovaný psychopat a okrádání lidí jménem inflace je v tomto systému napevno vestavěná – všechny už nás zvykli, že je to cosi normálního. Vsadím se, že fakt, že se „peníze“ vytvářejí naťukáním číslic do počítače, už u Vás vyvolává maximálně lehké pozdvižení obočí, nebo ani to ne.)

Tím chci říci, že nevěřím, že ceny vydání knihy ještě někdy spadnou. Kdoví, jak dlouho se nás vysoká inflace bude držet, zatím chtějí všichni zvyšovat platy a to je začarovaný kruh. Vyšší platy musí podnikatelé započítat do cen, a když vzrostou, budou opět odboráři křičet, že chtějí vyšší platy. A tak pořád dokola, takže 20 % nemusí být nejvyšší číslo, na které se v ČR dostaneme.

V Turecku je už inflace oficiálně 80 a neoficiálně 180 %, o Venezuele ani nemluvím, ta má šílenou inflaci už deset let a je to zničená země. Pro vás je ale asi nejdůležitější informace, že součástí inflace „by design“ je to, že reálná kupní síla lidí permanentně klesá (US dolar od začátku 20. století ztratil 96 % kupní síly) a nikdy nebude s růstem cen držet krok. Tak je náš finanční systém vymyšlen, ať se vám to líbí nebo ne.

Jinými slovy, levnější už to znovu asi nikdy nebude. Ne za našich životů, troufám si odhadovat. Ano, vydání knihy je teď o něco dražší, než bylo před rokem. Ale za rok bude zas. O kolik, to si nikdo předpovědět netroufne…

kniha

Když čísla nevychází

Zvýší se nám tedy náklady na výrobu knihy. V první řadě očekávám, že porostou i ceny knih. A možná dost: Z prodané knihy totiž k nakladatelství doputuje pouze 42 % z doporučené ceny (DPC). Chce-li tedy nakladatelství zvýšit svůj příjem o 20 Kč na jedné knize, znamená to, že doporučená cena této knihy (ze které se vše počítá) se musí zvýšit o 1,58násobek této částky. 

V praxi a na konkrétních číslech: Má-li moje kniha DPC 240 Kč, doputuje ke mně od distributora stovka. Chci-li místo toho dostávat 120 Kč, musím DPC zvýšit na 286 Kč. Pokud bych chtěl dostávat celých 150 Kč, bude muset být DPC 358 Kč.

Když ale tu samou knihu prodám přes vlastní e-shop (který máte vytvořený za 20 minut) za 180 Kč, hádejte, co – s nikým se dělit nemusím a celých 180 Kč je mých (daně nepočítám, ty se platí i z toho hubeného příjmu od distributora).

Ano, do vlastního e-shopu musíte nejdříve přivést lidi, aby tam někdo nakupoval. Ale to není problém: Bez toho, že byste lidem o existenci své knihy řekli, ji stejně nikdo kupovat nebude. Šance, že si někdo vaši knihu najde a koupí docela náhodně, jsou velmi malé (i když mě překvapuje, jak velké procento prvoautorů tomu nechce věřit a musí se o tom přesvědčit „the hard way“ – na vlastní kůži v praxi). A když už budete o knize říkat světu, bylo by velmi nemoudré na konec každého příspěvku či ukázky nedat odkaz na vlastní obchod. Když totiž zájemci zároveň neřeknete „teď jdi sem a tady si to kup“, plýtváte energií a necháváte peníze na stole…

kniha

Nevzdávejte vydání své knihy. Změňte raději strategii financování nebo prodeje. Nebo rovnou obojí. Ale hlavně – skončete už s tím váháním a pusťte se do toho. Nebylo na co čekat před rokem a není ani teď. Kdoví, co je za rohem, a nevíme o tom? Ale zatím to jde a není to nedostupné.

Co vás brzdí? Jsou to skutečně okolnosti, nebo jen vaše hlava? Nebo si skutečně myslíte, že by v budoucnu mohlo být levněji? Napište mi do komentářů pod článkem!

Chystáte se vydat svou první knihu vlastním nákladem?
A už máte alespoň základní autorské vzdělání, abyste ji dokázali dostat k lidem?

Nebuďte na to sami!
Připojte se do facebookové skupiny Jak si vydat knihu, a jak ji i prodat

Hledáte nakladatelství s nejlepšími podmínkami? Dívali jste se už na nakl. KLIKA?

Přejít na kompletní obsah blogu

Jiří Nosek
průvodce autorů českým knižním bludištěm
o blogu a mé cestě k autorskému vzdělávání
Jiří Nosek
průvodce autorů českým knižním bludištěm
o blogu a mé cestě k autorskému vzdělávání
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *