AI revoluce v autorském světě – o tomhle jste snili

I have a dream (Mám sen)…
Asi všichni známe slavnou větu Luthera Kinga, která zahájila éru rovnosti mezi rasami v demokratickém světě. A já měl taky sen… Sen o budoucnosti, která může být i vaše.

Sen o světě, kde se autoři nemusí trápit s anotací, cílovkou a pracným vymýšlením obálky. O světě, kde je vydání knihy radostí, bez většiny těch nepříjemných věcí kolem, které se musíte naučit, abyste je pak už nikdy nepotřebovali. Kde budete moci veškerý svůj čas věnovat své knize a další tvorbě a kde radostné psaní nebude kalit trápení s anotací, názvem, cílovkou nebo titulním obrázkem…
Díky všem, kteří mi poslali synopse a umožnili mi to učinit realitou. 
Vítejte na autorském hřišti budoucnosti!

Minule jsem vás vyzval, abyste mi zaslali synopse svých knih a rukopisů, abych mohl na základě nich trénovat umělou inteligenci a vytvořit povely, které budou dávat spolehlivé výsledky, které vám ušetří práci.

Pro ty, kdo nečetli minulý článek: Tak, že byste AI pouze zadali synopsi a dali povel (tzv. prompt) „napiš mi anotaci“, to nefunguje. Nějaký výsledek takhle dostanete také, ale ve velké většině případů nebude moc dobrý. Nejdříve je potřeba AI říct, jak o tom má přemýšlet, a někdy jí zadávám i strukturu, kterou má správný výsledek mít (to je dobře vidět na prvních dvou verzích anotace od GPT, ty pochází ze stejného promptu.).

Původně jsem zamýšlel vycvičit AI, aby pro nás byla schopna psát anotace, ale v průběhu testování se mi povedlo vytvořit povelů celý komplex, který pokrývá vše: anotaci, cílovou skupinu, tipy na název i tipy na titulní obrázek. Pojďme se tedy podívat, co pro nás Chat GPT dokáže udělat…

Výsledky pocházejí z jazykového modelu GPT-3.5. Je možné, že GPT-4 se s tímto úkolem popere ještě lépe, ale v době psaní článku ještě není její nová verze volně k dispozici.

kniha

Synopse

Nutno říci, že někteří autoři se vůbec nepodívali na návod, jak synopsi psát a poslali mi útvary, které pak museli doplnit nebo přepsat, aby to mohlo vůbec fungovat…

Jako ukázku použiju (s povolením autorky) synopsi knihy, kterou jsem vydal v r. 2022, Láska na třetí pokus. Budeme se tak moci podívat i na naše řešení (bez pomoci AI).

Ani tato synopse není zcela ideální: Někde je špatně pochopitelné, koho hrdinka opouští a ke komu se vrací, některé pasáže jsou více emocionální než popisné… Pamatujte, že odpověď AI bude vždy jen tak dobrá, jak kvalitní jí dáte zadání a vstupní materiál k práci.

Třicetiletá zdravotní sestra Šárka nastupuje po mateřské dovolené na nové místo. Jde se představit na neurologické oddělení, kde ji srdečně vítá vrchní sestra. Žije ve stereotypu, takže se těší na změnu, která ji po návratu do zaměstnání čeká. Velmi dobře zapadne do kolektivu a přizpůsobuje se. Učí se nové věci, které souvisí s jejím povoláním. Jenže život nese spoustu překvapení. 
V době dovolené se seznamuje s mladým sympatickým mužem. Stačí jeden pohled, aby její srdce vzplanulo. Nemá tušení. jak se její život může změnit, když dovolí srdci zamilovat se. Na krátký okamžik cítila, že se oba poddali lásce. 
Utajená nevěra zůstává skryta po dobu několika let. Snaha vrátit se k původnímu životu není snadná. Ale pro děti by udělala i nemožné. Přece jen by rodina měla zůstat pohromadě. Zkouší různé praktiky, jak najít sama sebe a novou cestu v životě. Kartářka ani kineziologie nepomáhá. Přesto se rozhoduje a odchází ze vztahu, který ji už nenaplňuje. Staví se na vlastní nohy, kupuje byt a stěhuje se od partnera. 
V tom samém okamžiku zasahuje osud. Její velká láska se jí vrací zpátky do života. Snaží se být opatrná, aby opět nepodlehla. Moc se jí to nedaří a zase končí v náruči pana tajemného. Ani napodruhé vztah nevydrží a po krátké době ji opouští. Výčitky, které ji pronásledují, dopomůžou k návratu k původnímu partnerovi. Jenže pravda vychází najevo a pochopení, proč jejich vztah skončil, je v nedohlednu. Rozchody a opakované návraty ji provází několik let. 
Aby toho nebylo málo, je křivě obviněna. Potýká se s trestním stíháním, soudním řízením a médii. Po nějaké době zjišťuje, že musí změnit směr svého života. Opustit osoby, které ji nedělají šťastnou. 
Jakmile ukončí veškerou komunikaci s bývalými partnery, cítí naději na lepší život. V tom okamžiku poznává muže, který se vymyká jejím představám. S rozvahou mu dává šanci. I když je to nelehký úkol a ona mu to nikterak neulehčí, vzniká láska, která byla opravdu vybojovaná. 

Toto je pasáž, kterou budeme vkládat vždy za příslušný povel a z ní vycházejí všechny odpovědi Chat GPT v tomto článku. Jediná věc, která se mění, je můj povel (prompt), co má AI ze synopse vydedukovat a jak má vypadat výsledek, případně co všechno má při tom zvážit.

[prompt]:
[synopse]

kniha

Název

Dejme tomu, že bychom neměli žádný název nebo s ním nebyli zcela spokojeni a hledali bychom inspiraci. Zkusme tedy říci GPT, ať nám pár tipů dá.

Na tři kliknutí jich mám 60. Z nich vyzobávám jen ty nejlepší:

Šance pro lásku
Výčitky minulosti
Rozchody a návraty
Pravda vyjde najevo
Vybojovaná láska
Život po nevěře

Ale naše kniha už název má, pojďme tedy rovnou na to hlavní, na co jste zvědaví nejvíce:

kniha

Anotace

Abyste poznali, že máte kvalitní anotaci, musíte samozřejmě nejdříve vědět, jak má kvalitní anotace vypadat. Udělejme si velmi stručnou a zjednodušenou rekapitulaci:

První věta musí čtenáře vtáhnout rovnou do děje, jako to dělají anotace hollywoodských trháků (to jsou ty nejlepší anotace na světě). Děj by pak měl gradovat, aby byla pozornost čtenáře udržena až k závěrečným zvědavostním (remarketingovým) otázkám. 

To je má nejosvědčenější struktura.

Zde je anotace od GPT jako odpověď na můj prompt s přiloženou synopsí:

Třicetiletá Šárka nastupuje po mateřské dovolené na nové místo jako zdravotní sestra na neurologickém oddělení. Žije ve stereotypu, takže se těší na změnu, která ji čeká. Jenže život nese spoustu překvapení. Během dovolené se zamiluje do mladého muže, ale utajená nevěra zůstane skryta několik let. Po pokusu vrátit se k původnímu životu se rozhodne odcházet ze vztahu, který ji již nenaplňuje. Poté se jí vrátí do života velká láska, ale ani tentokrát vztah nevydrží. Po několika rozchodech a opakovaných návratech ji navíc potkává trestní stíhání a soudní řízení. Po mnoha peripetiích se jí ale podaří najít novou cestu a novou lásku, kterou musela vybojovat.
Jaké důsledky měla utajená nevěra pro její život?
Jaké tajemství se ukrývá za koncem jejího vztahu s velkou láskou?
Jak se Šárka nakonec dokázala vyrovnat se s trestním stíháním a soudním řízením?

S první větou se GPT vyrovnala výborně, s gradací děje také. Zvědavostní otázky sice technicky splňují zadání (aby to byly otevřené otázky a nebylo možné na ně odpovědět bez přečtení knihy), ale má zkušenost je, že lidé si zatím se zvědavostními otázkami dokáží pohrát lépe. Uvidíme, co na to další verze GPT, tohle je teprve rozjezd AI.

Obrovskou výhodou AI je rychlost a také variabilnost výsledku. Proč si tedy nenasekat variant třeba 5 nebo 10 a z nich nesestavit jednu anotaci opravdu špičkovou? Stačí přece jen stisknout tlačítko…

Třicetiletá zdravotní sestra Šárka se po mateřské dovolené vrací do práce a začíná na neurologickém oddělení. Život ji však překvapí a seznamuje se s mladým mužem, do kterého se zamiluje. Nezvládne však situaci a ocitne se v utajené nevěře. Když se snaží vrátit k původnímu životu, osud zasáhne a její láska se jí vrací. Opět se však ocitne v utajené nevěře a nakonec musí odejít. Po mnoha rozchodech a návratech se potýká s trestním stíháním, ale nakonec pochopí, že musí změnit svůj život. Poté pozná muže, který jí dává šanci na nový začátek a společně bojují za lásku, kterou si museli vybojovat.
Jaký bude konec pro Šárku a jejího nového partnera?
Jak se rozhodne po všech těchto těžkých situacích?
A co se stane s trestním řízením proti ní?
Kniha plná lásky, bolesti a vítězství nad osudem.

Tady nám GPT přidala ještě závěrečnou větu. Špatná není, je to celkem pěkné uzavření, a i když nerad něčím přebíjím trumfy (zvědavostní otázky), u téhle věty bych velmi zvažoval, zda ji odstraním, protože může dobře fungovat jako závěrečný kvalifikátor a pěkně vše uzavírá.

Zvědavostní otázky opět splňují podmínky, ale člověk by se s nimi opět pravděpodobně popral lépe. Tak to zkusíme s jiným povelem, zcela bez nich:

Třicetiletá zdravotní sestra Šárka si užívá život se svým partnerem a dětmi, ale životnost jejího vztahu postupně slábne. Poté, co se zamiluje do tajemného muže, začínají se v jejím životě dít nečekané věci. Musí se potýkat s utajenou nevěrou, rozchody a dokonce i trestním stíháním. Ale díky síle svého charakteru se postupně dostává zpět na nohy a hledá novou cestu v životě. Jakmile se rozhodne odříznout se od minulosti a najít si skutečné štěstí, setkává se s mužem, který ji v mnoha ohledech překvapí. Láska, kterou spolu vybojují, je plná emocí a vůle. Tato poutavá kniha o lásce, ztrátě a novém začátku vás vtáhne do svého příběhu a nechá vás až do poslední stránky napjaté a s nadějí na lepší zítřky.

Já mám raději anotace s háčky, tedy zvědavostními otázkami, ale neexistuje pouze jedno správné řešení.

Nejdůležitějším, a vlastně jediným opravdu směrodatným ukazatelem kvality anotace je to, jak dobře konvertuje své čtenáře v kupující.

Jak jsme se s anotací vyrovnali i bez pomoci AI můžete vidět na stránce knihy.

A když už jsme narazili na čtenáře, tím směrem se ubírala i má další snaha. Skoro stejně nepříjemným úkolem, jako napsat anotaci, bývá pro autory nalezení cílové skupiny.  Mohla by nám AI rovnou říci, který čtenář je ten „ideální“?

kniha

Tipy na cílovou skupinu a emoce

O tom, proč je potřeba cílit, jsem už toho napsal dost. Ale autorům to jde často stejně dobře, jako psaní anotace – jako psovi pastva. Mají pocit, že si tím ubírají čtenáře, a zacílení často prožívají, jako kdyby se o něco připravovali. 

Ve skutečnosti je zacílení konverzní páka. Bez něj mluvíte ke všem a tedy k nikomu, takže vaši cílovku (ty, kteří by byli z knihy nejnadšenější) tím neoslovíte; a to byli ti, u kterých jste měli největší šanci na rychlý prodej. 

Myslíte si, že budete mít u vlažného publika takové prodeje, aby vám to vykompenzovaly, když jste nedokázali přesvědčit ani ty nejžhavější?

Nešijete-li na míru jednomu specifickému typu člověka, nenajde se v tom nikdo a ve výsledku nezaujmete vůbec nikoho.

Neprodává logika, ale emoce, to co člověk při pohledu na obálku a název, a následně čtení anotace ucítí. A když už budeme chtít tipy na cílovou skupinu, řekl jsem si tedy rovnou i o vytipování emocí, kterými bude potřeba cílovku provést, aby knihu zakoupila.

Cílovou skupinou pro tuto knihu by mohli být lidé středního věku, zejména ženy, kteří se snaží najít sama sebe a novou cestu v životě. Emoce, které by mohly být pro tuto skupinu relevantní, jsou například touha po změně, láska, zklamání, úzkost a naděje.

Odpověď jsem si nechal vygenerovat čtyřikrát. Z toho 3x specifikovala GPT cílovku jako ženy ve věku 2045 let. Výsledky jsou tedy konzistentní, ostatně, odpovídají tomu, co lze ze synopse usoudit.

Zatímco věk se nám zpřesnil, zájmová skupina se lehce měnila, což je dobré, protože autor tak dostane více relevantního výchozího materiálu pro své konečné rozhodnutí ohledně výchozího ideálního čtenáře. Postupně se mi tedy nastřádalo:

  1. Cílovou skupinou pro tuto knihu mohou být ženy ve věku 25-45 let, které mají zájem o romantické příběhy a hledají inspiraci v boji za svůj vlastní život. V knize se objevuje řada emocí a pocitů, které budou pro cílovou skupinu důležité. Patří sem naděje, touha po změně, láska, zklamání, ztráta, trápení a nakonec nové začátky.
  2. Cílovou skupinou pro tuto knihu by mohly být ženy ve věku 25-45 let, které hledají romantický příběh s hlubšími emocionálními vrstvami. Tyto ženy mohou být zaujaté tématy, jako jsou vztahy, hledání identity a osobního růstu. Hlavní téma této knihy je láska a vztahy, které se vyvíjejí v průběhu života. Emoce, které by mohly cílovou skupinu zaujmout, jsou například touha, naděje, zklamání, strach, ale také síla a odhodlání překonat výzvy a najít skutečnou lásku.
  3. Cílovou skupinou této knihy jsou zejména ženy ve věku 25-45 let, které se chtějí identifikovat se silnou a nezávislou hlavní postavou. Knihu by také mohly zaujmout ženy, kteří se potýkají s rozhodováním mezi láskou a rodinou, prací a osobním životem. Téma knihy zahrnuje řadu emocí, včetně naděje, lásky, zklamání, beznaděje a vítězství. Hlavní postava prochází mnoha těžkými situacemi a musí se s nimi vypořádat, což by mohlo oslovit čtenáře, kteří procházejí podobnými situacemi v životě.

To, co vám AI dává, jsou tipy. Ještě předtím, než si s ní začnete hrát, byste měli mít svou vlastní variantu ideálního čtenáře. Pokud AI navrhne lepší, fajn, můžete ji změnit. Ale když se rovnou vrhnete na tipy od AI, připravíte se tím o možnost srovnání s tím, jak jste to viděli, než vás někdo ovlivnil. Ochudíte se.

Z předchozích námětů bych vybral něco takového:

Ženy ve věku 25-45 let, které hledají romantický příběh s hlubšími emocionálními vrstvami a které v životě zažívají nebo naopak postrádají podobně pestrý emocionální život a přebíhání mezi partnery, jaké je v knize vylíčeno. Ne čtenářky růžové knihovny s jednoduchými zápletkami. 

To umožní vyzkoušet jak cílovku žen, které pestrý emocionální život postrádají, tak těch, které hledají potvrzení, že v tom nejsou samy. To vše samozřejmě dávno před přemýšlením o anotaci a obálce, o těch lze přemýšlet až s definitivní ideální cílovkou v ruce. 

Tohle je ale příspěvek o tom, co pro nás dokáže dělat AI, a ne o tom, jak jdou první kroky v propagaci po sobě. Vytvořil jsem totiž i povel, na který nám AI vypíše tipy na titulní motiv.

kniha

Tipy na titulní motiv

Tipy na obálku, které GPT generovala, přišly přišly dost amatérské a „basic“. Než mě jednou napadlo, jak ji pošťouchnout. Přidal jsem do povelu něco ve smyslu: „Použij fantazii, grafik to umí s Photoshopem i vektory, ty jen vymysli ideální náměty podprahově pochopitelné cílovkou, on už si s tím poradí.“ 

I když to možná s Photoshopem neumíte vy, na Fiverru vždy najdete spoustu lidí, kteří se toho rádi ujmou. To skutečně podstatné je NÁPAD, a teprve až budete mít v hlavě vizualizaci ideální varianty, začínejte teprve přemýšlet, jak to získat levně nebo zjednodušit.

Po této úpravě začaly návrhy vypadat mnohem lépe 🙂 

Pro obálku knihy bychom mohli použít obraz Šárky stojící na rozcestí mezi rodinou a láskou, přemýšlející, kterou cestou se vydat.

Pro obal knihy by mohl být použit obrázek ženy, která stojí na křižovatce a rozděluje se mezi dvě cesty. Jedna cesta vede k temnému a méně jistému světu, zatímco druhá cesta vede k světlu a naději na lepší budoucnost. Obraz by mohl být rozdělen na dvě části, kde jedna část by byla tmavá a druhá by byla světlá. Tím by se vystihla hlavní myšlenka knihy, že i když jsou některé cesty temné, vždy existuje možnost najít světlo na konci tunelu.

Zkusil jsem to ještě jinak: Tentokrát jsem jí prozradil i název knihy a chtěl po ní, aby ho vzala při vymýšlení motivu v potaz a vzájemně se s titulním motivem doplňovaly.

Název knihy „Láska na třetí pokus“ naznačuje, že hlavní hrdinka se snaží najít lásku a uskutečnit ji na třetí pokus. Proto by motiv na obálce měl vystihnout hlavní myšlenku knihy.

Nápad pro motiv na obálku by mohl být strom, na kterém rostou tři květy. První květ symbolizuje první lásku, druhý květ druhou lásku a třetí květ pak lásku, kterou hlavní hrdinka konečně najde na třetí pokus. Strom může být v nápaditém stylu, aby zaujal oko potenciálních čtenářů a aby naznačoval, že kniha je o růstu, změnách a nových začátcích.

Tento motiv by mohl být vhodný pro dospělé čtenáře, zejména ženy, kteří hledají naději a inspiraci pro nalezení nové lásky a nového smyslu života.

A ještě jeden zajímavý návrh, který má podle mě potenciál:

Titulní motiv: Srdeční tep, Cílová skupina: Romantické duše, převážně ženy, ve věku 25 až 40 let.

Na obálce knihy Láska na třetí pokus by mohl být zobrazen srdeční tep, který symbolizuje bouřlivé a vášnivé emoce hlavní hrdinky Šárky. Tento motiv může být vytvořen z různých prvků, například z mřížky elektrokardiogramu, srdce v plamenech nebo květiny srdcovky. Hlavním cílem této vizuální metafory je okamžitě přitáhnout pozornost potenciálních čtenářů a přenést význam tématu knihy. Srdeční tep by mohl také být doplněn o jemné a romantické odstíny barvy, které by podpořily celkovou atmosféru knihy.

Srdce i číslo 3 tam obsažené máme, uvažovali jsme podobným směrem. 

To je další velká síla AI jako inspirativního rádce: Můžete si vytvořit během deseti minut třeba třicet návrhů. Dvacet nejhorších přeškrtáte rovnou, pak dáte dalších pět stranou a těch zbylých pět už bude výběr šestiny těch nejlepších. Nespokojte se s první variantou, každá další už vás bude stát pouze jedno kliknutí.

A budete-li na těch pět návrhů denně deset minut koukat a přemýšlet o nich, může vás za týden ve sprše přepadnout váš geniální nápad na titulku!

Vyzkoušeli jste už Chat GPT? S jakými výsledky? A máte z AI obavy? Napište mi do komentářů dole, bude to zajímavá diskuse!



    Jiří Nosek
    průvodce autorů českým knižním bludištěm
    o blogu a mé cestě k autorskému vzdělávání

    Chcete konečně proniknout do matoucího světa vydávání a propagace knih a získat komplexní a srozumitelnou mapu hracího pole?

    Nebuďte na to sami! Připojte se do facebookové skupiny
    Jak si vydat knihu, a jak ji i prodat

    Hledáte nakladatelství se slušnými podmínkami? Co třeba KLIKA?

    Přehled všech článků tohoto blogu

    Komentáře
    1. AI? napsal:

      Zdravím, cítiť, že ste úplne nadšený novými možnosťami a rád ich skúmate. 🙂
      Osobne som však voči AI veľmi opatrná a nedôverčivá. Momentálne sa strká takmer všade a zrejme je už aj tam, kde si to neuvedomujeme.
      🙂 Radšej mám autenticitu ľudskej mysle a jej tvorivosti (lepšej či horšej), ako hotové jedlo na zlatom tanieri.

      Len toľko:-) V každom prípade vám držím palce. To vaše nadšenie je cítiť takmer z každého slova 🙂

      • Jiří Nosek napsal:

        To ale nevíte, že kdybych mohl, tak ji zakážu 🙂
        Nemůžu. Tak ji využiju, dokud to jde.
        Ostatně, ke zničení nepotřebujeme AI. Zcela spolehlivě jsme se na tu trajektorii dokázali dostat i bez ní. Planetu nikdo nezachrání, tak čeho se ještě bát…

    2. sme nepoučiteľní, zdá sa napsal:

      niet čo dodať 🙂
      … myslím, že planéta sa zachráni, ale ľudstvo… ?
      Zachytila som nejaké chabé pokusy „zastaviť“ ďalší vývoj AI, ale… no uvidíme. Hráme sa so zápalkami vedľa suda s benzínom.
      Pekný deň želám.

      • Jiří Nosek napsal:

        Planeta bez ekosystému je nezajímavý kus šutru. Samozřejmě, že ten šutr tu bude dál, já tím myslel ten ekosystém včetně člověka. Tu živou část.

    3. Architect napsal:

      Položil jsem Teachpandant, další robot a já, ku..va, které préj bere lidem práci. Ano … toto byla realita mého světa, v době kdy jsem dělal Automatizaci, profesi, kterou většina lidí nezná. Stroje vyrábějí stroje. Vlastně houby záleží na tom, že jsem to použil jako téma mé maturitní práce a kde jsem klasicky zápasil s jakousi gramatikou. A pak .. jsem pokračoval, stal se vývojářem JEE, vývojářem audio, začal jsem psát nějaké duchovní žvásty, učit se věci dávno zapemenuté (monilitické mikropočítače). Čím starší, tím lepší, s možnostmi, které mě vlastně omezovaly .. ach mé tělo …
      Nechápete? Ano .. celé to GPT umí jen COPY PASTE. Co lidi nenapsali, nevymysleli, to neumí. Takže .. ano podstata je pořád stejná .. STRACH lže a vy mu věříte. A lidé co něco umí? Jo vlastně … my nesmíme ani naznačovat. 😀
      Jo … dovolte abych se představil .. Jmenu si se Marek Xara Quarda a jsem … to brzy zjistíte, zapněte si televizi. Jsem totiž … VŠUDE.

      • Jiří Nosek napsal:

        To s tím strachem jsem nepochopil, ale situace je taková: AI tu je, ať už vznikla jakkoli. Nikdo není nucen ji používat, ale měl by být připraven nést si následky, to je vše. V případě autorů – AI nikomu nebrání, aby se s anotací a cílovkou patlal měsíc bez její pomoci. Tato cesta zůstává stále otevřena 🙂
        Etiku vzniku AI ať řeší právníci, to není má starost, a tím, že ji nebudu používat, nic nezměním.

        • Marek Quarda napsal:

          Následky? 😀 Muška jenom zlatá. Pořádně se nadechněte .. Titanic Czechia se potápí. A ano .. už je líp.

    Přidat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *