RGB a CMYK

RGB a CMYK jsou dva různé způsoby míchání barev.

RGB (Red, Green, Blue – červená, zelená, modrá) je způsob, jakým se míchají barvy aditivní. Budete-li mít tři barevné reflektory svítící na jedno místo tak, aby se uprostřed všechny překrývaly (obr 1.), vznikne uprostřed bílá barva.

RGB je způsob míchání, který používají všechna zařízení, kde se obraz vytváří světlem: monitory, televize, barevné displeje atd. Model RGB dokáže zobrazit více barev, hlavně ty nejsytější. A právě tam leží problém, kterému můžete čelit vy jako autoři knížek. Na monitoru počítače totiž vidíte barvy v RGB, míchané světlem a syté, ale do knihy se budou tisknout fyzickými barvami, které fungují v režimu CMYK.

CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, blacK – azurová, purpurová, žlutá, černá) je subtraktivní způsob míchání barev (subtract=odečíst; mícháním od sebe barvy odčítáme – tedy omezujeme barevné spektrum, které se odráží od povrchu)

CMYK je způsob, kterým byste míchali barvy na malířské paletě. Při tisku se také používají fyzické barvy. Tam, kde se budou všechny překrývat, vznikne černá.

Problém je, že fyzickými barvami nelze vytvořit tolik barev, jako při míchání světlem. Znát je to především u pestrých odstínů. Ať tedy máte sebelépe barevně seřízený monitor, obrázky na papíru mohou vypadat trochu jinak.

Pokud potřebujete, aby nějaký obrázek vyšel v barvách, které schválíte, je potřeba zhotovit tzv. “certifikované nátisky” a ty pak doručit tiskárně, aby nastavila své tiskařské stroje podle nich. Pak bude výsledek souhlasit.

Nejcitlivější k barevnému posunu jsou typicky růžová a fialová, ale přesnost bývá potřeba např. i při reprodukci firemních materiálů, log apod.

 

Kam pokračovat: rubrika Záhadné pojmy

.

.

Jste v oboru nováčkem? Stáhněte si e-book zdarma Už nechci psát do šuplíku

Chcete si zkusit tiskové podklady vyrobit sami? Připravil  jsem pro vás e-book zdarma s návodem.

Zajímá vás, jak vypadají moje živé kurzy „Jak si vydat knihu“?

Zpět na titulní stránku blogu

Sdílejte s přáteli na Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
Share the joy
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů