Jak ušetřit peníze při vydání vaší knihy

Na čem se dá ušetřit a kde byste šetřit nikdy neměli

Při vydávání knihy se dají ušetřit peníze několika způsoby. Záleží na tom, co od své knihy chcete a v čem můžete slevit. Všechny způsoby, jak můžete ušetřit, si probereme v tomhle videu.


Tuto otázku řeším často. Většina autorů, kteří u mě vydávají knihy, má omezený rozpočet a tak musíme hledat způsoby, jak náklady na knihu co nejvíc osekat. A teď se i vy budete moci zamyslet, jestli některá vaše přání a představy vaši knihu zbytečně neprodraží. Na závěr vám také řeknu, na čem určitě nikdy nešetřit.

Věci, na kterých se dá ušetřit, jsou trochu jiné podle toho, kolik kusů chcete vydat.

kniha

NÍZKÝ NÁKLAD (malý počet kusů)

Pokud chcete vydat naprosto minimální počet kusů, třeba deset nebo třicet kusů, jednoznačně největší částku zaplatíte za grafiku. Grafik se totiž nemůže ohlížet na to, kolik kusů vydáváte – pro něj je to vždycky úplně stejné množství práce a nemůže ho prodat jednomu za několik tisíc a jinému ze soucitu za tisícovku. Způsob, jak ušetřit na knize vydávané v extrémně malém nákladu je tedy vyhnout se zpracování grafiky.

Bude to znít divně, ale tiskové podklady se dají jakžtakž připravit i v textovém editoru jako je Word nebo OpenOffice, který je zdarma. Daní za to bude váš čas a drobné chybičky, jako je číslování stránek na všech stránkách knihy, i když na některé stránky správně číslování nepatří.

Připravil jsem pro vás podrobný návod krok za krokem, takže nemusíte tápat a zkoušet to metodou pokusu a omylu. Stáhněte si e-book Výroba knihy SAMODOMO.  Nově je tento eBook ZDARMA. Oslavuji totiž dokončení „velkého“ eBooku Propagace knih a pouze do konce října ho můžete získat se slevou 24 %.

Následné rady ohledně úspor při výrobě ve větším nákladu se týkají i vás.

kniha

VYSOKÝ NÁKLAD

Vydáváte-li několik set nebo tisíc kusů, profesionální grafiku budete potřebovat. Určitě si nechcete uříznout ostudu nějakou amatéřinou. Pokud budete hledat i způsob, jak knihu dostat na pulty obchodů, budete stejně potřebovat nakladatelství a ty mají vlastní grafiky. V takovém případě lze ušetřit při fyzické výrobě knih – při tisku a knihování. Probereme si tedy, na čem a jak konkrétně se dá ušetřit.

kniha

VAZBA

Na prvním místě je druh vazby. Nejčastějšími typy vazeb jsou měkká, tzv. brožovaná, která je levnější, a tvrdá, tzv. vázaná, která je při výrobě přibližně o třetinu dražší. Ještě dražší je tradiční, takzvaná šitá vazba, ale při dnešní kvalitě lepidel není třeba ji požadovat. Kalkulaci si můžete nechat zpracovat na obě vazby a podle toho se rozhodnout.

V2-mekka-vazba
V8-tvrda-vazba
kniha

FORMÁT

Peníze se dají ušetřit i na formátu. Existují totiž ekonomické a neekonomické formáty. Tiskárny tisknou 16 stránek knihy najednou na papíry o určité velikosti nebo šířce, a na formátu tisknutých stránek záleží, jak je tato plocha dobře využita. Tam, kde není využita plně, vzniká papírový odpad, za který ale také platíte, protože to je vedlejší produkt při výrobě vaší knihy. Zeptejte se tedy své tiskárny, jaké formáty mají nejlepší pokrytí tiskového archu. U nás to jsou například formáty 160 x 235 mm nebo 90 x 155 mm.

format
kniha

PAPÍR

Cena výroby knihy záleží i na použitém papíru. Budete-li chtít mít celou knihu na křídovém papíru, a k tomu si ještě vyberete speciální papír na obálku, může to knihu při výrobě prodražit i násobně. Přitom může ve skutečnosti pro vaše účely úplně stačit obyčejný bílý nebo recyklovaný papír.

kniha

BAREVNOST

Z hlediska barvy není rozdíl mezi černobílým textem a černobílým obrázkem a mezi barevným textem a barevným obrázkem. Buď to zkrátka barevné je, nebo není.

Při tisku na ofsetové tiskárně, což většinou znamená při tisku nad 500 ks, můžete ušetřit sdružením stran do tzv. barevných příloh, to znamená, že budete mít vždy 16 stran nebo jejich násobek černobílých, a za tím bude následovat 8 nebo 16 stran barevných. Kdybyste totiž chtěli mít barevné strany v knize řazené náhodně, museli byste barevně vytisknout celou knihu, což by se dost prodražilo. Pro digitální tiskárny to neplatí, tam mohou být strany řazené libovolně, ale jsou zase při větších nákladech příliš drahé.

kniha

NA ČEM NIKDY NEŠETŘIT!

Existují také minimálně dvě věci, na kterých byste NIKDY ŠETŘIT NEMĚLI.

– Rozhodně potřebujete barevnou, pěknou a funkční obálku. Nikdy se nesnažte uspořit peníze tím, že budete šetřit na kvalitě nebo barevnosti tisku titulní strany obálky.

– No a úplně stejně potřebujete kvalitní korekturu. Spolehnout se na to, že vám knihu opraví kamarád učitel češtiny, je naprostý hazard. Zažívám to ve své praxi pravidelně a většinou to skončí tím, že najdu spoustu chyb a začneme shánět profíka. Ušetřete si tuto anabázi a vsaďte raději rovnou na korektory, které jsme pro vás otestovali (více než polovina jich test NEZVLÁDLA).

Pokud se v oboru neorientujete a hledáte někoho, kdo by vás vydáním knihy postupně a nenásilně provedl, napište nebo zavolejte mi do nakladatelství KLIKA. Vydávání knih je zábava a nemusíte se toho vůbec bát, stačí si všechno předem dobře promyslet. Najdete nás na adrese www.nakladatelstviklika.cz.

 

Kam pokračovat: Jak si vydat knihu a dostat ji až na pulty obchodů?.

.

Nebuďte na to sami! Připojte se do facebookové skupiny Jak si vydat knihu, a jak ji i prodat

Váznou prodeje vaší knihy? Možná se vám budou hodit rady Jak prodávat knihu

Hledáte nakladatelství s nejlepšími podmínkami? Co třeba KLIKA?

Zpět na titulní stránku blogu

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *